E-Ticaret

E-Ticaret

E-ticaret hakkında tüm bilgiler, ipuçları ve en yeni e-ticaret haberleri bu sayfada yer alıyor. Hemen ziyaret et ve e-ticaret hakkında bütün kaynakları keşfet. Bu sayfa, e-ticaret hakkında her şeyi sana öğretmek için tasarlandı.

E-Ticaret Konuları

Tüm E-Ticaret konularını incele

Tıkla ve Oku


E-Ticaret Sıkça Sorulan Sorular

Basitçe anlatmak gerekirse, E-Ticaret, internet üzerinden mal veya hizmet alımı ve satımı gerçekleştirmek için para ve veri transferi yapmak anlamına gelir. E-Ticaret genellikle fiziksel ürünlerin çevrimiçi satışını ifade etmek için kullanılır, ancak internet üzerinden yapılan her türlü ticari işlem olarak da tanımlanabilir.

Tarafları açısından bakıldığı zaman e-ticaret türleri 5 gruba ayrılıyor.

1. Şirketler Arasında E-ticaret (B2B)
Şirketten şirkete olarak bilinen e-ticaret türü B2B, şirketlerin birbirine internet üzerinden mal veya hizmet satmasına dayanır.

2. Şirketler ve Tüketiciler Arasında E-ticaret (B2C)
E-ticaret denildiği zaman çoğu kişinin aklına ilk önce işletmeden tüketiciye yapılan satış gelmektedir. B2C dediğimizde de bunu anlıyoruz. Bir işletmenin, bireysel bir müşteriye bir mal ve hizmet satışıdır.

3. Tüketicden Tüketiciye E-ticaret (C2C)
Tüketicilerin elektronik ortamda kendi aralarında yaptıkları e-ticaret faaliyetleri olarak bilinmektedir. Örnek olarak sahibinden.com adresi gösterilebilir.

4. Şirketler ve Kamu İdaresi Arasında E-ticaret (C2C)
Firmalar ve Devlet arasında yapılan ticaret ve diğer faaliyetleri kapsamaktadır.

5. Tüketiciler ve Kamu İdaresi Arasında E-ticaret (C2C)
Tüketici ile kamu idaresi arasındaki her türlü vergi ödemeleri, hukuki ve sağlık ile ilgili işlemler bu e-ticaret türünde ele alınır.

Mümkünse kendi e-ticaret yazılımınızı kendi yazılım ekibiniz ile kurmayı deneyin. Çok daha esnek ve hızlı çözümler üretebilirsiniz ama bunu yapacak yeterli bilgi, tecrübe ve maddi kaynağa sahip değilseniz hazır bir e-ticaret paketi seçmek zorundasınız. Eğer bu işten gelir elde etmek ve ciddi çalışmalar yürütmek istiyorsanız ÜCRETSİZ paketler kaçının! Ücretli e-ticaret paketlerini seçerken de seçici olun. Mutlaka o firmanın referansları ile görüşerek, memnuniyet derecelerini ölçün.

Birkaç hazır paket sağlayıcıları sizinle paylaşabilirim;
T-Soft, Ticimax, Ideasoft, Yeditepesoft, Proticaret, Farktor, Inveon, Shopgez

Artık hemen hemen çoğu işletmenin hayali, e-ticaret üzerinden satış yapabilmek. Hayaller ve beklentiler arttıkça, e-ticaret hizmeti sağlayan firmaların da sayısı çoğalmaya başladı. Yani günümüzde bir e-ticaret sitesi kurmak veya e-ticaret yapmak artık çok kolay bir hâl aldı. Dilerseniz kendi web siteniz veya sosyal medya hesaplarınız üzerinden kolayca e-ticaret serüveninizi başlatabilirsiniz.


Eren SENOGUL | E-Ticaret AÇIK
Yazar: Eren ŞENOĞUL | E-Ticaret Danışmanı

Yorumlarınız

0 Yorumlar