Kısa Boylular Daha Uzun mu Yaşar?

Kısa Boylular Uzun Boylulardan uzun yaşar

Kısa boylular daha uzun mu yaşar sorusu üzerine Fransız ve Amerikalı bilim insanları tarafından yapılan iki ayrı araştırma, insanların boyu ve yaşam süreleri arasında bir bağlantı olabileceğini öne sürdü. Araştırmalarda boyu kısa olan bazı insanların, boyu uzun olanlara göre daha uzun ömürlü olacağı sonucuna varıldı.

Kısa Boylular Daha Uzun mu Yaşar?

Yakın zamanda bir grup Fransız bilim insanının gerçekleştirdiği çalışma, IGF-1 (insülin benzeri büyüme faktörü) geninin bir kopyası eksik olan farelerin normalden daha uzun yaşadığını göstermişti. Bu çalışmaya göre, erkek farelerin yaşamı %26, dişi farelerin %33 oranında uzamıştı. IGF-1 oranları düşürülmüş olan hayvanların kısa boylu ancak daha uzun ömürlü olduklarını gösteren kanıt sayesinde, IGF-1 seviyelerinin hem yaşlanma hem de boy uzunluklarıyla bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştı.

Daha mı uzun yaşıyorlar?

ABD, New York'daki Albert Einstein Tıp Okulu Yaşlanma Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Nir Barzilai ve ekibinin çalışmasındaysa IGF-1 geninin insan ömrüne etkisini belirlemek üzere, yüz yaşlarındaki insanlardan ve çocuklardan oluşan bir grup üzerinde gene bağlı farklılıklar gözlemlendi. Araştırma, bu genin grubun en yaşlıları üzerinde etkili olduğu ortaya çıkardığı gibi, uzun vadede yaşlanmanın fizyolojik sürecinin nasıl geciktirileceğini de göstermeyi amaçlıyor.

Prof. Nir Barzilai'ye göre, bu keşfin en büyük faydası, anti-aging ilacı olarak verilen büyüme hormonlarının tehlikeli olabileceği gerçeğini, hormon düzeyi düşük insanların daha uzun yaşadıklarını ortaya çıkararak desteklemesidir. Barzilai, bu hormonlardan uzak durmanın, yaşam süresinin uzamasında etkili olabileceği görüşündedir.

Ekip uzun yaşamın daima az hormona mı yoksa ilerleyen yaşlarda hormonların azalmasına mı bağlı olduğunu henüz bilmiyor. Temel gerçek, hormon düzeylerinin ve faaliyetlerinin ilerleyen yaşlarda azaldığıdır.

Kayıtlara geçen en yaşlı insan olan Fransız Jeanne Calment'in 1997'de öldüğünde yüz yirmi iki (122) yaşında ve 1,48 m. boyunda olması da oldukça düşündürücüdür.

Kısa boylu insanlar neden daha uzun yaşar, az da olsa biraz fikir sahibi edinmiş olduk.


Kaynak: www.tutkuyayinevi.com | İlginç Bilgiler Ansiklopedisi
Yazar: Eren ŞENOĞUL | E-Ticaret Danışmanı
Görüşleriniz

Yorumlarınız

0 Yorumlar