Google Analytics Kontrol Paneli Başlıkları Nelerdir?

Google Analytics - Eren Şenoğul

Google Analytics, her web sayfasının kullanmasını şiddetle önerdiğimiz bir yazılımdır. Aslında özetle Google Analytics, web sayfanızın performansını ölçmek için kullanılan ve google tarafından yapılan güçlü bir yazılımdır. Peki Google Analytics Kontrol Panelindeki başlıklar nelerdir? Bizler için ne ifade ediyor, gelin bir özetle bakalım.

Google Analytics Nedir ve Neden Kullanmalısınız?

Bu aslında sizin web sitenizin performansını ölçmek için kullanacağınız bir uygulama. Çok kısa sürede yapılan bir entegrasyon ile web sitenizi buraya bağlayabiliyorsunuz. Google Analytics'te, web sitenizin istediğiniz sonuçları ürettiğinden emin olmak için kullanabileceğiniz bir dizi benzersiz erişim izin vardır.

Buradan aldığınız verileri kullanmak için kullanabileceğiniz iki yöntem var

  1. İstediğiniz iş hedeflerine ulaşıp ulaşmadığınızı takip edebilir ve ölçebilirsiniz.
  2. Web sitenizin iyileştirmeye ihtiyaç duyduğu alanları analiz sonuçlarına düzeltebilir ve böylece dijital pazarlama yatırım getirinizi artırabilirsiniz. (Bkz. Dijital Pazarlama Nedir?)
Google Analytics'in en iyi yanlarından biri, tamamen ücretsiz olması ve çok kullanıcı dostu olmasıdır. Eğer henüz web sitenize bağlantısını yapmadıysanız, her işletme için Google Analytics kullanıyor olmanız gerektiğini hatırlatmış olayım.

Google Analytics Kontrol Paneli

Google Analytics kontrol paneli, 4 ana rapora ayrılmıştır.

1. Kitle

Kitle bölümü tamamen müşterilerinizle ilgilidir.

Burada demografileri, ilgi alanları, cihazları ve davranışları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bir pazarlamacı olarak, farklı kullanıcı segmentleri için pazarlama çabalarınızın ne kadar iyi çalıştığını göstermek için bu bilgiyi kullanabilirsiniz.

2. Edinme

Kitlenizin kim olduğunu öğrendikten sonra, nereden geldiklerini öğrenmek için bu bölümü kullanıyoruz.

Yani aslında kitlenizin hangi kaynaklardan geldiğini görüyoruz.
  • Sosyal medya platformları
  • Arama motorları
  • Web sitesi yönlendirmeleri

Buradaki bilgiler, size hangi kanalın pazarlama taktiklerinin en etkili olduğu konusunda fikir verecektir. Bu bölüm ayrıca, kampanyalarınızın ne kadar iyi çalıştığını belirlemek için size veriler sağlayacaktır.

3. Davranış

Artık müşteriler web sitenize ulaştıktan sonra, oraya vardıklarında ne yaptıklarını bu sayfa üzerinden inceliyoruz.

Davranış bölümünün amacı, kullanıcıların web sitenizde neler yaptıklarını görmektir.

Burada hangi sayfaları ziyaret ettiklerini, ne kadar süredir orada olduklarını ve daha birçok önemli veriyi görebilirsiniz.

Pazarlamacılar bu verileri, kullanıcı deneyimini incelemek ve müşteriler için web sitesinde geliştirilmesi gereken yerleri görmek, ne yapılması gerektiğini analiz etmek için kullanır.

4. Dönüşüm

Bu son bölüm, web sitenizin n ekadar başarılı olduğunu görmek için gereklidir.

Dönüşüm bölümü, yapmalarını istediğiniz belirli işlemleri gerçekleştiren müşterin sayısını izlemek için kullanılır. 

Bu bölümü hedefler belirleyerek veya bir müşterinin yapması gereken belirli bir eylem akşını temsil eden bir pazarlama hunisi oluşturmak için kullanıyoruz.

Yani kısacası web sitenizin kullanıcıya oranla başarısı ne durumda bunu görebiliyoruz.

Özet

Google Analytics Kontrol Panelindeki ana başlıkları özetleyecek olursak, şu mantıkla ilerliyor. Önce web sitenize kimler geldiğini inceliyorsunuz. Sonra bu gelen kullanıcıların nereden geldiklerini analiz ediyorsunuz. Geldiklerinde web sitesinde neler yaptıklarına bakıyor ve yapılan işlemlerin de etkisine göre kararlar veriyorsunuz 😊

Yazar: Eren ŞENOĞUL | E-Ticaret Danışmanı
Görüşleriniz

Yorumlarınız

0 Yorumlar