E-İhracat Nedir ve Nelere Dikkat Edilmelidir

e-ihracat nedir
Hepimiz artık e-ticaret sisteminin nasıl çalıştığını az çok biliyoruz. Belki bir e-ticaret firması işletiyoruz, belki de bir e-ticaret sitesinin daimi müşterisiyiz. Peki ya e-ticaret nedir ve nelere dikkat edilmelidir biliyor muyuz?

E-İhracat Nedir?

E-ihracat aslında sınır ötesi e-ticaret olarak da tanımlanabilir. Yani, online kanallarla yurt dışından alınan siparişleri, ihracat kuralları çerçevesinde müşteriye ulaştırmaktır diyebiliriz. Bir başka tanıma göre de; bir işletme ile bir tüketici (B2C), iki işletme (B2B) veya iki özel kişi (C2C) arasında sınır ötesi online pazaryerlerinde ya da doğrudan yapılan e-ticaret türüdür.

E-ticaret işini yurt dışı pazarlara taşımak isteyen işletmeler, yabancı pazarlarda birçok zorluklarla karşılaşabileceğini bilmelidir. Bunun bilinmesi ve uygulanması gereken birçok şey var. Ancak, tüm zorluklarına rağmen uluslararası alanda online satış yapmak eskisinden çok daha kolaydır.

E-İhracatta Temel Kurallar

E-ticaret işini uluslararası ticaret için kullanmak isteyen işletmeler, her şeyden önce sınır ötesi e-ticareti yerelleştirmeye odaklanmalıdır. Şimdi e ihracatta uyulması gereken bazı kuralları inceleyelim.

Yerel rekabet

Yerel (bölgesel) rekabet, e-ihracatın başarısı için stratejik önemdedir. Sınır ötesi bir pazarda sunulan hizmet veya ürünler bir boşluğu doldururken, başka bir bölgede yerel rekabete karşı direnmek zorunda kalınabilir. Bunun için pazar araştırması yapılmalı ve fiyatlandırma ile birlikte pazar payı konusunda gerçekçi veri analizleri elde edilmelidir. Bunun için online arama motorlarının global pazarlardaki alışveriş uygulamaları size yol gösterebilir.

Yerel ödeme yöntemleri

E-ihracat yapacak işletmeler için yerel ödeme yöntemleri önemli bir faktördür. Ödeme hizmeti sağlayıcıların hangi para birimlerini kabul ettiğini; hangi durumlarda ek maliyetler çıkardıklarını bilmeniz gerekir. Bu bilgiler ödeme yönetimine göre değişebilir. Ayrıca, sınır ötesi pazarda kullanılan popüler ödeme yöntemlerini öğrenerek, bunların işletmenin sistemine entegre edip edilemeyeceğini bilmek gerekir. Ayrıca seçtiğiniz ödeme yöntemlerinin, hedef kitlenin en çok kullandığı ödeme yöntemi olduğuna dikkat etmelisiniz.

Yerel nakliye seçenekleri (Kargo)

Hedef pazarda ürün teslimatı için seçilecek kargo kanalı tüketicinin satın alma sürecinde etkili bir etkendir. Pazar araştırmasında yerel nakliye seçeneklerinin rekabetçi olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Siparişlerde sevk edilecek ürünün stoğunun yönetimi büyük bir yatırım gerektirir. Bu yüzden başlangıçta nakliye maliyetleri düşürülerek fiyat rekabeti sağlanabilir.

SEO

E-ihracat için online platformları tercih eden işletmelere büyük ihtimalle yerelleştirilmiş SEO kampanyaları önerilecektir. Bu durumda, e-ihracat yapılan bölgede en çok aranan kelimeleri öğrenmek sizin için faydalı olacaktır. Bu pazarlarda daha fazla ürün ya da hizmet satmak için arama motorlarında kullanılan ifadeleri e-ihracat platformuna uyarlamanız gerekecek. Ayrıca, satışları artırmak için dijital reklam yöntemlerine de ağırlık verilmelisiniz.

Müşteri hizmetleri

E-ihracatta müşteri hizmetleri, satışa sunulan ürüne, sektöre ya da hizmetlere göre değişebilir. Müşteri hizmetleri, müşteriler için oldukça önemli bir departmandır ve satışları artırmak için mutlaka kullanılmalıdır. Bu süreçte uygun maliyetli bir çözüm olarak web sitesine canlı destek uygulaması eklenebilir. Bununla birlikte müşteri hizmetlerinin şöyle bir dezavantajı var, ülkeler arası zaman dilimlerinin farklılığını iyi kontrol etmeniz gerekecek.

E-İhracatta Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

 • E-ihracatın sürdürebilirliği için ihracat yapacağınız bölgenin yerel ticaret kurallarını detayları ile bilmek ve uygulamak önemlidir.
 • Sınır ötesi pazarlarda e-ticaret yapmaya çalışan firmalar dolandırıcılara karşı dikkatli olmalıdır. Bu sebeple yerel müşteri davranışları konusunda tecrübeli ödeme kanalları seçilmelidir.
 • Sınır ötesi e-ticarette tutarlı ve öngörülebilir lojistik sistemler kullanılmalıdır.
 • Yerel vergilendirme ve e-ticaret kanunları ayrıntılı olarak incelenmelidir.
 • Bazı sınır ötesi pazarlarda e-ticaret yapan firmalar, operasyonel süreçlerini yerel unsurlar dışında farklı kanallarla yürüttüklerinde hükümet müdahaleleri ile karşı karşıya kalabilmektedir.
 • Sınır ötesi e-ticarette ödeme süreçleri zorluklar içerebilir. Ürünü teslim alan müşteri ek vergilerle karşılaştığında hayal kırıklığı yaşayabilmektedir. Bu sebeple yerel vergilendirmeleri iyi anlamak ve müşterinin buna göre ödeme yapmasını sağlamak çok önemlidir. Aksi takdirde satın alma iade ile sonuçlanır ve hem işletmeye hem de markaya zarar verir.
 • Farklı ülkelerdeki pazarlara aynı şekilde davranmak hata olacaktır. Örneğin; Amerika ve Çin’in tüketici tabanı ve kültürleri çok farklıdır. Bu sebeple e-ihracatta hedef pazarın hassasiyetleri ve kültürü dikkate alınmalıdır.
 • Web sitesinde yerelleştirme (lokalizasyon) yapılırken online tercüme araçları yerine profesyonel tercümanlar kullanılmalıdır. Aksi durumda kelimeler yanlış yorumlara yol açabilir.
 • Ulusal bayramlar, e-ihracatın önemli başlıklarındandır. Hedef pazara uygun tatil kampanyaları düşünülmelidir.

E-ihracatta araştırılması gereken bazı sorular da şunlardır;

 • Hedef pazarın zaman dilimi nedir?
 • Mevsimsel ve bölgesel tatilleri hangi gündür?
 • Tatiller, satılan ürünleri ve promosyonları etkileyebilir mi?
 • Tüm ürünlerinizi bu konumda satabilir misiniz?
 • Stok ve katlanılan nakliye masrafları ne kadardır?
 • Hangi yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekir?
 • İthalat vergisi, iadeler veya garantiler için şartlar nelerdir?
 • Bu pazardaki satış vergileri nedir ve ne kadardır?

Son yıllarda devlet teşvikleri ile popülaritesi giderek artan e-ihracat, markalara önemli fırsatlar sunmaktadır. Geleneksel ihracata göre yatırım maliyetleri düşük olan e-ihracat, ülke içindeki ekonomik dalgalanmalardan en az düzeyde etkilenen e-ticaret türüdür. E-ihracat, Türkiye’de e-ticaretin lokomotifi olabilecek kapasiteye sahiptir.

Yazar: Eren ŞENOĞUL | E-Ticaret Danışmanı
Görüşleriniz

Yorumlarınız

0 Yorumlar