SOLERA - CHATBOT

E-Ticaret Reklam Maliyetleri

E-Ticaret Reklam Maliyetleri

E-Ticaret reklam maliyetleri, e-ticaret işi ile uğraşanlar veya başlamak için araştırma yapanların en merak ettiği konulardan bir tanesidir. E-ticaret işletmeleri için hangi pazarlama platformlarını kullanmalı ve ne kadar bütçe ayırmalıdır? E-Ticaret reklam maliyetlerine ilişkin temel soruların cevaplarını bu yazıda bulmaya çalışalım.

Dijital reklamcılığın e-ticaret için mutlak bir zorunluluk olduğunu söylememize gerek yok. Bununla birlikte, doğru platformları dengelemek ve uygun bütçelerde gezinmek, en deneyimli reklam verenler için bile biraz kafa karıştırıcı görünebilir. Eğer planlamanızı doğru yapmadıysanız ve uygun şartları yerine getirmiyorsanız, sonuçları sizler için beklenildiği gibi olmabilir.

Para kazanmak için para harcamak gerekir. Ne kadar kazanmak isterseniz, o kadar para harcamak zorundasınız. Yalnız dikkat etmeniz gereken tek şey, kazanmayı hedeflediğiniz paradan daha çok reklam harcaması yapmamanızdır. 🙂

Tüm e-ticaret kullanıcıların muhtemelen merak ettikleri bir sorudur; SEO ve PPC için ne kadar reklam bütçesi harcanmalıdır?


Hedefleriniz Ne?

E-ticaret reklam maliyetleri, özellikle e-ticaret hedeflerinizi karşılayacak şekilde tasarlanmalıdır . Farklı hedef türleri farklı kanallar için daha uygundur, örneğin pazarlama harcamalarında daha iyi bir YG elde etmek istiyorsanız, bazı bütçeleri PPC 'den SEO 'ya geçirmek isteyebilirsiniz. Buna karşılık, önümüzdeki dönemde satışları artırmak istiyorsanız, daha hızlı satışlar elde etmek için bazı ücretli medya reklamlarını açmak isteyebilirsiniz.

Hedefleriniz, marka bilinirliği veya müşteriyi elde tutma oranındaki artışa odaklanıyorsa, bütçenizi sosyal medyaya ve e-posta pazarlamasına odaklamak isteyebilirsiniz. Bu yüzden, reklam maliyetlerini çıkarmadan önce hedeflerinize ulaşmak için etkili bir şekilde kullanabileceğiniz farklı kanallardaki faydaları dikkatlice düşünün!


✅ E-ticaret siteleri bütçelerinin %10 - %24'ünü SEO 'ya harcıyor

Yıllık ortalama 1 milyon lira ciroya sahip düşük gelirli şirketler, ortalama 100 milyon lira ciroya (%10) sahip daha büyük gelir markalarına kıyasla SEO 'daki bütçelerinin yüzdesinin iki katından fazlasını (%24) harcamaktadır.

100 milyon lirayı aşan geliri olan çoğu şirketin, ortalama 1 milyon lira geliri olan şirketlerden daha uzun yıllardır çevrimiçi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle, bu verilerde gösterilen ortalama SEO harcaması üzerindeki bu “ikiye katlanmayı”, yeni şirketlerin SEO 'yu yerden kaldırmak için daha fazla bütçe koyması gerektiğini anlamına gelmektedir.

Daha büyük bir üne sahip köklü şirketler zamanla daha fazla otorite oluşturmuş olacaklardır ve bu nedenle gelirlerinin daha küçük bir yüzdesinin bağlantılar oluşturmak için harcanması gerekmektedir.


✅ E-ticaret markaları bütçelerinin %29 - %57'sini Ücretli Arama'ya harcıyor

Araştırmalar, ortalama 1 milyon liradan az gelire sahip e-ticaret şirketlerinin pazarlama bütçelerinin en yüksek yüzdesini ücretli arama (google adwords) kanalına harcadığını ve pazarlama bütçesinin %35'inin bu kanala gittiğini gösteriyor.

Birçok şirket, ürün listeleme reklamlarının "ücretli arama" terimi kapsamında olduğunu düşünmektedir. Bu araştırmadaki ürün listeleme reklamları verileri (%22) ücretli arama verileriyle (%35) birleştirilirse, birleştirilmiş ücretli arama harcaması, ortalama 1 milyon liradan daha az gelire sahip şirketler için pazarlama bütçesinin %57'sini oluşturur.

Ortalama cirosu 100 milyon liranın üzerinde olan markalar için, ürün listeleme reklamları dahil ücretli arama için harcanan bütçenin toplam yüzdesi %29'dur.


✅ E-ticaret SEO ve PPC için ne kadar bütçe ayrılmalı?

BRAD'ın 6.000'den fazla marka üzerinde yaptığı 2015 araştırmasına göre, pazarlama bütçelerinin çoğu gelirin %2 ile %15'lik kısmına dayandığını gösteriyor. Bu da 1 milyon lira yapan bir şirketin, yaklaşık 150 bin lirasını bütçelediği anlamına geliyor.
Bu yazıda, reklam türleri ve her biri için tahmini maliyetin ne olacağı da dahil olmak üzere her e-ticaret satıcısının yatırım yapması gereken ana pazarlama akışlarını ele alacağız. Bunun için temel olan şu dört noktaya değineceğiz;

✔ Google reklamları
✔ Facebook reklamları
✔ Instagram reklamları


Google Reklamlarına Ne Kadar Harcama Yapmalıyım?

Bu sorunun cevabı, markanıza, mevcut bütçenize, iş yapınıza, sektörünüze ve en önemlisi hangi kampanyaları yürüttüğünüze bağlıdır. Bu nedenle, bir bütün olarak Google Ads için ortalama bir TBM tutarı yoktur, ancak Google Reklamlarınız için en az 300 TL'den başlayarak iş yapınıza ve aylık cironuza bağlı olarak ayda 15.000 TL tutarında bir bütçeye kadar çalışmayı hedeflemenizi öneririz.


Facebook Reklamlarına Ne Kadar Harcama Yapmalıyım?

Facebook reklam geliri yükselmeye devam ediyor, bu yıl facebook için ortaya çıkan birkaç şirket içi sorunlar ilginin azalmasına neden olsa da hâlâ en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Bununla birlikte, Facebook reklamlarının diğer pazarlama platformlarından daha düşük TBM maliyetlerine sahip olabileceğini düşündüğünüzde ve Google Ads ile birlikte akıllıca kullanıldığında, aslında e-ticaret siteleri için para basabilir. Evet, dönüşüm oranları harika, ancak bu dönüşümleri elde etmenin maliyeti ne olacak?

Facebook için ortalama TBM 15 TL civarında. Ancak bu, rekabet ve konum gibi birçok faktöre bağlı olacaktır. Facebook reklamlarınız için en az 1.500 TL'den başlayabilir ve cironuza bağlı olarak aylık 30.000 TL tutarına kadar bütçe planlaması yapabilirsiniz.


Instagram Reklamlarına Ne Kadar Harcama Yapmalıyım?

Instagram'a ne kadar harcayacağınıza karar verirken dikkate alınması gereken çok şey var. Yalnızca TBM'lerde yerleşim gibi şeyler değişmekle kalmaz, aynı zamanda satışları getiren daha yüksek TBM'lere de bakmanız gerekir, çünkü daha yüksek maliyetin daha yüksek ödül anlamına gelebileceğini görebilirsiniz. Instagram ve Facebook kullanıcı profili artık farklılık gösteriyor. Daha genç bir kitleye hitap etmek istiyorsanız, Instagram'a yapacağınız harcalamaların Facebook'tan biraz daha fazla olmasını tavsiye ediyoruz.Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar