SOLERA - CHATBOT

E-Ticaret Depo ve Lojistik Entegrasyonu Nasıl Olmalı?

E-Ticaret Lojistik Entegrasyonu

Depo ve lojistik hizmetleri, e-ticaret siteleri için en önemli konulardan birisidir. “E-ticaret sistemlerinin görünmez kahramanı” olan lojistik, siparişlerin doğru bir şekilde eksiksiz olarak müşteriye ulaştırılması sürecidir.

Online satışların temel amaçlarından biri, e-ticaret sitesinden satılan bir ürünü veya hizmeti zamanında tüketiciye sunmaktır. E-ticarette online alışveriş deneyimi, fiyat avantajı ve kolay satın alınabilirlik bakımından her tüketici için önemli bir paya sahiptir. E-ticaret müşterileri, bir ürünü satın aldıktan sonra teslimata kadar esnek ve hızlı teslimatlar talep etmektedir. Tüketici taleplerinin giderek artması ve değişmesi ile birlikte online satış yapan ve e-ticaret ekosisteminin parçası olan firmalar, ürünlerini müşterilerine ulaştırmak için karmaşık lojistik süreçlerini çözüme kavuşturmak zorundadır.

Depo ve lojistik süreçlerinde sipariş akışı bütün yönleri ile kontrol edilir ve yönlendirilir. Siparişin onaylanması ile birlikte ürünlerin stoktan veya depodan alınarak teslimata hazır hale getirilmesi, kargoya ulaştırılması ve sonucun ilgili birimlere ve müşteriye bildirilmesi gibi süreçleri içeren lojistik sistemlerinin e-ticaret sitesine iyi ve etkin bir şekilde entegre edilmesi önemlidir. Ürünün teslim edilmesinin ardından iade ve değişim talepleri de lojistik süreci içinde değerlendirilir. Tüm bu süreçler izlenebilir, ölçeklenebilir ve raporlanabilir olmalıdır.

Depo ve lojistik süreçlerinde ele alınan önemli başlıklardan bazıları şunlardır;

✔ Raf sistemleri
✔ Müşteri sepetleri
✔ Sepet birleştirme
✔ Tekli sipariş
✔ Çoklu sipariş
✔ Sipariş iptali
✔ Sipariş güncelleme
✔ Stok
✔ Stok güncelleme
✔ Tedarik yönetimi
✔ Paketleme
✔ Barkodlama
✔ Etiketleme
✔ Sevk
✔ Kargo
✔ Sipariş takibi
✔ İade ve değişim


E-ticaret Lojistiği Nedir?

E-ticaret lojistiği, online alışveriş deneyimi sunan e-ticaret firmalarının envanterlerinin yönetimini, kontrolünü ve depolama işlemlerini yönetmeyi sağlayan bir süreçtir. Bu süreçte çeşitli yazılımlar ve iş gücü kullanılır. Nihai hedef, siparişin tüketiciye sorunsuz ulaştırılmasıdır. Bu süreçte doğru ve etkin bir lojistik sistemi ve bu sistemin siteye eksiksiz entegrasyonu gerekir. Profesyonel bir lojistik deneyimi sunan çözüm ortakları, e-ticaret firmaları nezdinde müşteri memnuniyetini doğru orantılı olarak artıracaktır.

E-ticaret, envanteri yönetme konusunda benzersiz bir yetkinlik ve profesyonellik gerektirir. Bu sebeple, e-ticaret firmaları, büyümek ve envanter hareketlerinde tecrübe edinmek için kusursuz bir e-ticaret lojistiğine sahip olmalıdır.

E-ticarette lojistik sistemleri entegre edilmesi ile birlikte güvenilir bilgilere hızlı bir şekilde erişebilmek için tedarik ve stok yönetiminin sürekli güncellenmesi gerekir. Ayrıca, lojistik bilgi sistemi siparişlerin teslimatını planlayabilmelidir ve tüm lojistik süreçlerinin izlenebilirliğini gösterebilmelidir. Lojistikte nihai hedef, beklentileri karşılanan memnun bir müşteriye sahip olmak ve ürünlerin online satışlarını artırmaktır.


Lojistikten Beklentiler

Lojistik operasyonları, teknolojinin gelişmesine paralel olarak tüm sürecin etkin bir şekilde kontrol edilmesini sağlar. Süreçte elde edilen bilgiler, eksiksiz ve kusursuz bir operasyonel süreç işletilmesine imkan verir. Tüm süreç, maksimum müşteri memnuniyetine odaklanır.

Lojistik süreçleri veya entegrasyonları şu beklentileri karşılayabilmelidir;

✔ E-ticaret yoluyla satış yapan firmaların lojistik temelli ihtiyaçlarına etkin bir şekilde cevap verebilmelidir.

✔ E-ticaret sşparişlerine tam entegrasyon sağlayabilmelidir.

✔ Sipariş, depolama, stok, iade ve değişim gibi süreçleri kesintisiz yürütebilmelidir.

✔ Ürünlerin alınması, stoklanması ve depolanması gibi süreçlerde ürün sayısını optimal seviyede tutabilmeli; taleplere göre stok  çözümleri sunabilmelidir.

✔ Siparişlerin zamanında tamamlanması için ürünleri kısa sürede ve eksiksiz bir şekilde bir araya getirebilmelidir. (Sorting)

✔ Siparişlerin uygun bir şekilde ambalajlanması, paketlenmesi, barkodlanması ve etiketlenmesini sağlayabilmelidir.

✔ Ürünü en kısa zaman içinde doğru adrese kusursuz olarak ulaştırabilmelidir.


E-Ticaret Lojistik Yönetimi

E-ticarette çok boyutlu lojistik çözümlere ihtiyaç vardır. Büyük veya küçük siparişlerden paket teslimatı yönetimine kadar ihtiyaç duyulan hizmetler, lojistik yönetimi kapsamındadır. E-ticaret sitelerinin lojistik ihtiyaçları, müşteri memnuniyeti ile bağlantılıdır. Lojistiğe önem veren online mağazaların müşterileri ideal bir alışveriş deneyimi yaşayacaktır.

Etkin bir lojistik yönetimi, çok yönlü lojistik entegrasyonlar ile mümkündür. Web tabanlı lojistik uygulamalar, küçük ve orta ölçekli işletmelerin operasyon süreçlerine katkı sağlar. Ürün kabulünden kalite kontrol hizmetlerine kadar çok katmanlı ve yüksek hızlı bir altyapı gerektiren lojistik yönetimi, yüksek düzeyde izlenebilirlik ve performans yönetimi de içerir.


Entegrasyonu tam olarak sağlanmış bir lojistik yönetimi şu avantajları sağlar;

✔ Lojistik süreçlerinde dış kaynak kullanımı ve online satış sürecine lojistik sistemlerinin entegrasyonu, maliyetleri düşürür.

✔ Sipariş verildikten sonraki sürecin operasyonel anlamda daha basit ve daha kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olur.

✔ Lojistik entegrasyonları, personel, altyapı ve enerji maliyetlerini azaltır.

✔  Kaliteli ambalaj ve nakliye etiketleri sunar.

✔ Sipariş aldıktan sonraki süreçte hataların azaltılmasını önler.

✔ Daha hızlı teslimat sağlar.


Kaynak: eticaret.gov.tr
Görüşleriniz

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

 1. Eren Bey iyi günler bize günlük 50 adet sipariş rahat geliyor ama çıkarmamız zaman alıyor bu normalmi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hakan Bey,
   Daha sağlıklı yanıtlar verebilmem için öncelikle aşağıdaki soruların yanıtlarını bilmemizde fayda var;

   1- Hangi sektörde e-ticaret faaliyeti yürütüyorsunuz, sattığınız ürün/ürünler nedir?
   2- E-ticaret türünüz nedir?
   3- Siparişleri hangi platform üzerinden alıyorsunuz?
   4- Ürünlerin toplanması ve siparişlerin çıkarılması için kaç personeliniz var?

   Daha detaylı bilgi için iletişim formu üzerinden bana ulaşıp, tüm sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz.

   Sil

Bu konu hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yorumlarda yazmayı unutmayın

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)