SOLERA - CHATBOT

Youtube Videoları Çekmek İçin 6 İpucu

youtube videoları için ipucu

Kameranıza veya telefonunuza kaç kez bakıp düşündünüz "bugün bu videoyu çekeceğim gün…"

Ve kaç kez karar verdiniz, “Eh… belki yarın yaparım”.

Sürekli karar verip, sürekli vazgeçenler yorumlarda el kaldırsın 👋

Kendi başınıza bir video çekmek zor bir görevdir, ancak düşündüğünüz kadar zor olmadığını göstermek için buradayız. Süslü kamera donanımı olmadan evde veya ofiste yüksek kaliteli videolar oluşturabilirsiniz. Sadece bir telefon, sessiz bir alan, iyi aydınlatma ve doğru açı kullanarak görüntüleyenlerin çok daha süslü bir ekipman içerdiğini düşündüğü videoları kaydedebilirsiniz.

İşte kendi videolarınızı kendiniz çekmek için 6 ipucu, böylece takipçileriniz ve müşterileriniz için yüksek kaliteli videolar yapabilirsiniz.

Kaliteli Youtube Videoları Çekmek için 6 İpucu


# 1: Sessiz Bir Nokta Bulun

Video çekerken en çok endişe duymak istediğiniz 2 şey var: ses ve ışıklandırma. 2. ipucunda ışıklandırma hakkında konuşacağız, ancak şimdilik sese odaklanalım. İster dahili bir mikrofona sahip olun, ister harici bir mikrofona sahip olun - kaydettiğiniz ortamın olabildiğince sessiz olduğundan emin olmanız gerekir.

Yoğun bir caddenin yukarısındaki bir pencerenin yanında kayıt yapmak, kaydı bitirene kadar var olduğunu fark etmeyeceğiniz çok fazla arka plan gürültüsü yaratacaktır. Bu gürültü dikkat dağıtıcıdır ve videonuza daha düşük bir kalite hissi verir. Bu sokak yan penceresinden kaçınarak, piyasadaki en pahalı mikrofona sahip olmasanız bile sesinizi yükseltebilirsiniz.


# 2: En İyi Aydınlatmanızı Bulun

Sesin yanı sıra, aydınlatma evde video çekmek için çok önemli bir faktördür. İnsanlar (siz de dahil!) Yüksek arka plan gürültüsü ve loş ışıklı birisinin videosunu izlemek istemiyor. Böyle yaparsanız videonuzdan almaya çalıştığınız dönüşümü zayıflatarak kendinizi daha az güvenilir hissetmenizi sağlar.

Aydınlatma söz konusu olduğunda 2 seçenek vardır: onu bulun veya satın alın. Doğal aydınlatma her zaman idealdir ve etrafınızdaki ekstra ışıklarla doğal aydınlatma daha idealdir (ancak buna ihtiyacınız yoktur ). Harika bir ışıkla çekim yapmak için evinizdeki veya ofisinizdeki en parlak odayı bulun (bu gün boyunca değişebilir) ve video çekmek için en uygun zamanın ne olduğunu öğrenin. Örneğin, sabah en iyi zaman veya öğleden sonra olabilir. İyi aydınlatma ve ses arasında, sadece telefonunuzu kullanıyor olsanız bile, videonuzu izleyen herkesi mevcut en iyi teknoloji donanımına sahip olduğunuzu düşünmeye kandırabilirsiniz.


# 3: Açılarınızı Düzeltin

Kameraya bakıyorsanız, video izleyici sayınız düşer. Onların çenenize ya da başınızın üstüne odaklanmasını istemiyorsunuz, konuştuklarında otururken olduğu gibi size bakmalarını istiyorsunuz. Bakış açınızı doğru bir şekilde ayarlamak, videonuzun doğal ve etkileşimli bir yapıya sahip olmasını sağlayacaktır.

Tripodlar evde video çekmek için en kolay video ekipmanlarından biridir ancak herkes hemen bir tripod sahibi olmayabilir. Bu yüzden kameranızı veya telefonunuzu mükemmel bir açıyla desteklemek için çekmeceleri, komodinleri, rafları, kitapları, dekorları vb. Kullanabilirsiniz.


# 4: Kullanabileceğiniz En İyi Kamerayı Kullanın

Bir kamera kullanıyorsanız, o zaman kullanabileceğiniz en iyi kameraya sahipsiniz demektir. Videolarınızı kaydetmek için bir telefon kullanıyorsanız, cihazınızdaki en iyi kamerayı kullandığınızdan emin olun. Örneğin, iPhone'da arkaya bakan kamera en iyi kameradır. Daha kaliteli videolar (4K) alır; bu, ön tarafa bakan kameranız değil, kullanabileceğiniz en iyi kamera anlamına gelir. Yani kısacası Selfie çeker gibi video çekmemelisiniz. Arka kamerayı kullanarak video çekmeniz, daha doğru olacaktırç

Bir telefonun arkaya bakan kamerasını kullanmak da çekim yaparken kendinize bakmanızı engeller. Konuşurken kameranın merceğine bakmak istersiniz; ekranda kendinize bakarsanız kaydedilen videonuz, videoyu izleyen kişiden biraz uzaktaymış gibi görünecektir.


# 5: Test Çalışması Yapın

Test çalışmaları yapan pazarlamacılar, yalnızca açılarının kapalı olduğunu, kameralarının odak dışında olduğunu veya mikrofonlarının dönmediğini öğrenmek için 10 dakikalık bir video kaydedenlerdir.

Bu hataları yapmaktan kaçınmak için kayıt işlemine geçmeden önce videonuzda hızlı bir test yapın. Aydınlatmanızın iyi göründüğünden, sesinizin iyi geldiğinden, odakta olduğunuzdan ve açının doğru olduğundan emin olmak için en az bir dakika boyunca kaydedin. Bu konuda bize güvenin.


# 6: Kitlenize Dürüst Olun

Genellikle yüksek kaliteli videolar kaydeden bir stüdyodaysanız veya izleyicileriniz için ilk kez video kaydediyorsanız bunları söyleyin. Görüntüleyenlerinize dürüst olmak, ister potansiyel müşteriler isterse müşterilere ödeme yaparsanız, siz ve onlar arasındaki ilişki kurulur. Bir fantezi stüdyosundayken evde video kaydetmiyormuş gibi yapmak yerine, onlardan bahsedin. Veya bu ilk birkaç videonuzsa, kitlenize "Bu, kaydettiğim ilk videolardan biri" deyin.

Ardından, size geri bildirim vermelerini isteyin. Sosyal medya için videolar kaydediyorsanız, gönderilerinize yapılan yorumlar şeklinde geri bildirimleri, katılımınızı artıracak ve içeriğinizi görmeye devam etmelerine yardımcı olacaktır.

Ücretli bir üyelik için video kaydediyorsanız, videolarınızı nasıl geliştireceğiniz konusunda geri bildirim almalarını istemek, son ürüne daha fazla bağlı hissetmelerini sağlayacaktır. Her iki durumda da takipçileriniz, potansiyel müşterileriniz veya müşterilerinizle daha iyi bir ilişki kuruyorsunuz.

Siz de kaliteli youtube videoları çekmek istiyorsanız, bu 6 ipucunu uygulayabilirsiniz.Yazar: Eren ŞENOĞUL
 

Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar