SOLERA - CHATBOT

Site Hızını Artırmanın Yolları

Site hızını artırmak

Site hızı birkaç yıldır gündemde olan bir konudur, ancak birçok işletme hala yeteri kadar bilgi sahibi değil.

Hızlı yüklenecek, zengin özelliklere sahip, çekici bir web sitesini nasıl oluşturuyorsunuz?

Her şey güzel gibi gözükse de neden yine de site hızı yeterli değil?

Şimdi sizlerle Site hızınızı artırmak için açık ve teknik olmayan birkaç durumdan bahsedeceğim. Bu içerik, büyük web sayfaları için değil de daha bireysel ve küçük işletmeler için etkili olabilir.


Site Hızı Neden Bu Kadar Önemli?

Site hızı her zaman performansı düşürebilecek önemli bir web sitesi metriği olmuştur, ancak yalnızca Google bunu bir sıralama faktörü olarak ilan ettiğinde gerçekten ciddiye almaya başladık. Evet, doğru duydunuz. Sitenizin performansı ve site hızınız sizin google sıralamanızı doğrudan etkileyen farktörlerden bir tanesidir.

Bu noktadan sonra, bir sayfa yükleme süresi yalnızca kullanılabilirlik değil, aynı zamanda organik arama görünürlüğünüze yardımcı olan veya engelleyen bir işaret demektir.

Google, site hızını reklamlar ve mobil sıralamalar için önemli bir sinyal haline getirerek mesajı güçlendirdi.

Sitenizi daha hızlı hale getirmek, artık arama motorlarından daha fazla trafik oluşturmak anlamına geliyor. İster kurulu ister yeni bir site için olsun, herhangi bir SEO denetimi sayfa yükleme süresini içermelidir.

Ancak sorun, elbette, arama motoru konumlarından daha büyüktür.

Site hızının, bir kullanıcının sitenizi ne kadar süreyle kullanmaya devam ettiği üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Google, sayfa ne kadar yavaş olursa hemen çıkma oranı o kadar yüksek olur der. Bir web sitesi için de hemen çıkma oranının yükselmesi hiç iyi bir etken değildir.

2 saniyelik bir sayfa hızı düşüşünün dönüşümleri %66 oranında artırdığı görülmüştür. Gomez'den farklı bir raporda sayfa yükleme süresini 8 saniyeden 2 saniyeye düşürmek dönüşüm oranlarını %74 oranında artırıyor.


Site Hızı Nasıl Ölçülür?

Google tarafından yeni güncellenen PageSpeed ​​Insights, çözülmesi gereken herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için ilk aracınızdır. Sitenizin hızını test etmek, sitenizin hızınızı yavaşlatan etkenleri tespit etmek ve çözüm üretmek için Google'a ait olan PageSpeed sayfasını kullanabilirsiniz. 

Değerleri düşük gördüğünüzde hemen endişelenmeyin. Değerlerin düşük olması, site hızınızın çok kötü bir durumda olduğu anlamına gelmez. Bu değerleri ve önermeleri referans olarak kullanabilirsiniz.

Kontrol ettiğim hiçbir site 80'den fazla puan almamıştı. Google'ın barı bugünlerde çok yüksek. Teste 60-70 girmiş olmanızdan dolayı, acilen çözmek için herhangi bir kullanılabilirlik sorunu olması gerekmez.

Finteza, ülke tarafından da sınırlandırılabilecek kapsamlı bir site hızı raporu sunar. Bu seçenek, özellikle uluslararası, çok ülkeli veya küresel işletmeler ve yayınlar için çok önemlidir. Ayrıntılı rapor ayrıca neyin soruna neden olduğunu kolayca görmenize yardımcı olur.

Google Site hızı


Sitenizi Nasıl Hızlandırırsınız?

Bir blogcu veya bir geliştirici kiralamak için bütçesi olmayan küçük bir işletme sahibiyseniz veya güvenebileceğiniz bir site bulamazsanız, sitenizi nasıl daha hızlı hale getirirsiniz şimdi buna bir bakalım.

Birkaç olası çözüm vardır ve kullandığınız içerik yönetim sisteminize bağlı olacaktır. Evde kurcalayabileceğiniz, uygulanması en kolay birkaç seçeneği vurgulayacağım.

Mevcut Seçeneklerinize Bakın
En güncel site oluşturucularının ve içerik yönetimi platformlarının yerleşik hız optimizasyonu özellikleri zaten vardır. İhtiyacınız olan tek şey biraz kurcalamak ve muhtemelen yardım için müşteri desteğine ulaşmaktır.

✔ Örneğin, site sahiplerinin hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlayan bir web geliştirme platformu olan Duda, sitelerini yeni Google'ın sayfa hızı önerileri için uyarlayan bir dizi güncelleme duyurdu. 

Platform, hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan perde arkasında çalışan bir dizi araç sunar. Sitenizi Duda ile oluşturduysanız, görüntülerinizin optimize edildiğinden ve görünür olduğundan ve ekranın üst kısmındaki içeriğe öncelik verildiğinden emin olun.

✔ Ek ücret ödemeden birinci sınıf bir CDN (içerik yönetim ağı). Basitçe söylemek gerekirse, bir CDN sitenizi dünyanın herhangi bir yerinde eşit derecede hızlı hale getirir.

✔ Kaliteyi korurken en iyileştirilmiş görüntüleri kullanmanızı sağlayan resim/fotoğraf optimizasyon uygulamalarını deneyin.

✔ HTML, CSS ve JavaScript'inizi optimize etmek için otomatik kod küçültmeler yapın.

Mevcut çözümleriniz bir işe yaramıyorsa, sunucu kaynaklı problemleriniz olabilir ve durum sitenizi başka bir yere taşımanız gereken iyi bir işarettir.


WordPress Site Hızı ve Optimizasyon Eklentisi

WordPress site sahipleri, blogunuzu hızlandırmanıza izin veren çeşitli eklentiler kullanabilir. Aslında, çeşitli seçenekler bunaltıcı olabilir, bu yüzden kendim kullandığım eklentiyi sizlerle paylaşıyorum.

Autoptimize, teknik desteğe başvurmadan kullandığım ücretsiz WordPress eklentisidir. Oldukça etkilidir. Kullanmaya başladığınızda farkı hemen hissedeceksiniz.
Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar