SOLERA - CHATBOT

SEO Sıralamasını Artırmanın 5 Küçük Yolu

SEO Sıralaması | Eren ŞENOĞUL

SEO, başarılı olmak için pazarlamanın en zor kısımlarından biri olarak kötü bir üne sahiptir.

SEO stratejiniz söz konusu olduğunda, sizi bir arama terimi için ilk arama sonucu olarak gösterecek uzun vadeli, süper karmaşık bir stratejiye sahip olabilirsiniz.

Ayrıca, sıralamalarda daha yüksek bir seviyeye çıkmanıza yardımcı olan kısa vadeli bir SEO stratejisine sahip olabilirsiniz. Aşırı derecede karmaşık olması gerekmez ve çoğu birkaç saat içinde yapılabilir.

Bu yazıda ikinci konuya odaklanacağız ve size SEO sıralamalarınızı artırabileceğiniz küçük yolları göstereceğiz. Bunların hepsi birkaç saatlik çalışmaya sığabilir ve gelecekte büyük bir fark yaratabilirler.

Hızlı ipucu: Geri dönüp daha sonra eklemenize gerek kalmaması için yeni içeriğinizde bu ipuçlarını kullanmaya başlayın.

İşte SEO sıralamanızı yükseltmek için 5 küçük yol.

#1: İçeriğinizi Okunabilirlik İçin Yapılandırın

Bir web sitesi sayfasının SEO sıralama faktörünün bir kısmı sayfa süresidir, yani ziyaretçinin o sayfada ne kadar zaman geçirdiğidir. Ziyaretçilerin sayfanızdan hemen çıkmadığından emin olmanın birkaç yolu vardır ancak en iyi yollardan biri içerik okuyucunuzu daha kolay hale getirmektir.

Örneğin, tüm yazılarımızda başlıklarımız, kalın metinler, italik metinler, emojiler, resimler ve madde işaretleri noktalarımız olduğunu fark edeceksiniz. Amacımız, bir metin duvarı görmemek ve diğer yolu çalıştırmak değil, içeriğimizi okumak istemenizi sağlamaktır. 👍

İçerik okuyucumuzu kolaylaştırmak için şunları kullanırız:

✔ H2, H3 ve H4 başlıkları kullanın
✔ Daha uzun metin paragraflarını bölmek veya belirli bir cümleyi vurgulamak için metni kalın ve italik hale getirin
✔ Emojiler içeriğimize biraz renk ve aşinalık kazandıracak
✔ Görüntüler, yalnızca okumak yerine neden bahsettiğimizi görebilmeniz için mümkün olduğunca çok resim kullanabilirsiniz.


#2: Bozuk Bağlantılarınızı Düzeltin

Eğer web siteniz 404 sayfaya götüren kırık bağlantılarla doluysa, okuyucularınız ve Google sizi hayal kırıklığına uğratır.

Okuyucu tarafında, kendilerine bahsettiğiniz başka bir içeriği okumak veya izlemek için tıklamak istiyorlarsa ve bağlantılar düzenli olarak koparsa, kötü bir kullanıcı deneyimi yaratırsınız. Markanızda yeni olan ve Müşteri Değer Yolculuğu'nun Katılım Aşamasında olan kişiler için, tamamen güvenilir olamayacağınız bilinçaltı bir yargıya varırlar.

Bu aşamada, potansiyel müşterilerinizin sizi vaatlerini takip eden biri olarak görmesini istersiniz. 404 sayfa bunu söylemez.

Google bot tarafında, 404 sayfa onlara web sitenizin ziyaretçilerinin sayfanıza gelip hemen ayrıldığını gösterecek. Çünkü bir ziyaretçi her 404 sayfayı gördüğünde, saniyeler içinde o sayfayı atlar. Orada onlar için içerik olmadığından, etrafta dolaşmak için bir nedenleri kalmaz ve böylece hemen çıkma oranınız yükselir ve Google sıralamanız düşer.

Bu, Google'a web sitenizin bir ziyaretçinin umduğu değeri sağlamadığını ve güvenilirliğinizin düşeceğini bildirir. Güvenilirliğiniz düştüğünde, Google, hemen çıkma oranları yüksek olmayan benzer içeriğe sahip diğer web sitelerini tercih eder.

Düzeltmek istediğiniz 2 tür bozuk geri bağlantı vardır:

✔  Web sitenizin bir sayfasından diğerine dahili geri bağlantılar,
✔  Başka bir web sitesinden web sitenize giden geri dönüşler.


#3: Meta Açıklama Önemli

Meta açıklamanız, içine koyduğunuz içerik açısından SEO sıralamanızla ilgili olmasa da, kullanıcıların içeriğinizi tıklayıp tıklamamalarını etkiler. SEO makalenizi, insanların makalenizi tıklamamak imkansız gibi hissettiren katil bir meta açıklamaya sahip olarak artırabilirsiniz .

Meta açıklamanız, sayfanızın veya Google'daki yayınınızın başlığının altına eklenen alıntıdır. 

Meta açıklama, başlığın altında örneğin “SEO sıralamasını artırmanın 5 küçük yolu” Yazan bölümdür. Bu meta açıklamanın amacı, zirvemizi arayan ve tıklayıp daha fazla bilgi edinmek isteyen kişide bir merak yaratmaktır. Bu 5 küçük yolun ne olduğunu öğrenmek için tıklamak zorundalar.

Meta açıklama, web sitenizin bir açılış veya satış sayfası için veya bir blog yayını için olabilir. Bir blog yayını için bir meta açıklama yazıyorsanız, okuyucunun ne öğreneceğini gösterdiğinizden ve merak etmeye çalışacakları bir merak tohumu eklediğinizden emin olmak istersiniz .

İdeal müşterinizi çekmek akıl almaz olmak zorunda değildir. 1 aracının yardımıyla, hayalinizdeki müşterileri başarıyla çekebilir ve dönüştürebilirsiniz.

Daha fazla dikkat çekmek için meta açıklamanızı kullanın ve arama yapanları içeriğinizi diğerlerine göre seçmeye teşvik edin.


#4: Eski İçeriği Güncelleyin ve Yeniden Yayınlayın

Verimlilik, pazarlama stratejinizin her parçası için anahtardır. Web sitenizde zaten blog yayınları varsa, düzenli olarak yepyeni içerik yazmanız gerekmez. Bir yıl önce iyi sonuç veren ancak sayfa görüntüleme sayısı her ay daha da düşen bir yapınız mı var?

Blog yazısını arafta bırakmak yerine ön hatlara geri getirin.

Bilgileri güncellemek veya daha iyi hale getirmek ve yeni bir tarih altında yeniden yayınlamak için bunlara neler ekleyebileceğinizi görmek için eski blog yayınlarını inceleyebilirsiniz. Açık olmak gerekirse, yeni bir gönderi oluşturmanıza bile gerek yoktur, yalnızca yayının yayınlanma tarihini, onu tekrar yayınladığınız tarih olarak değiştirebilirsiniz.

Bunlar, içerik pazarlaması, dijital reklamcılık, müşteri kazanma vb. İçin mükemmel kılavuzlardır. Stratejilerin oldukça hızlı değiştiği bir sektörde olduğumuzdan, bunları şu an için değerli olacak şekilde güncellemeye devam etmelisiniz.


#5: İçeriğinize Öncelik Verin

İlginç bir başlık okuduğunuzda, makalenin daha fazlasını okumak için bağlantıyı tıkladığınızda ve hemen bir açılır reklam, içeriğin yanında bir reklam, makalenin her birkaç paragrafına yayılmış reklamlar ve bir reklamla hemen bombardımana tutulduğunda ne olur?

Nadiren "Vay canına, bu harika bir deneyim!" diye düşündüğümüz web sitelerine denk geliyoruz. Genelde içeriklere öncelik vermek yerine, gösterilecek reklamlara öncelik veriyorlar.

Böyle web sitesi olanlar, sayfa süresine veda edebilir ve hemen çıkma oranına merhaba diyebilir.

Web sitenizin her yerine pop-up'lar, Google reklamları veya kendi ürünleriniz için reklamlar koymak son derece cazip olsa da, oynamak için tehlikeli bir SEO oyunudur. Kazandığınızdan daha fazlasını kaybedersiniz ve bu kayıp SEO sıralamanızı aşar.

Yüksek hemen çıkma oranının sıralamanız üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır, ancak web sitesi ziyaretçilerinin markanızı nasıl gördüğünde de olumsuz bir etkisi olacaktır. Bir makaleyi okumaya çalışırken onları reklamlarla bombalayacağınızı biliyorlarsa, bir daha bu siteyi ziyaret etmekten kaçınacaklardır.

SEO stratejinize odaklandığınızda, genellikle Müşteri Değer Yolculuğunun ilk 3-4 aşamasına odaklanırsınız . İnsanların tripwire'ınıza abone olmalarını ve hatta dönüşüm gerçekleştirmelerini sağlamaya odaklandınız. Ancak, web sitesi sayfanız dijital bir ilan tahtası gibi geliyorsa, onlara gönderdiğiniz e-postaların çok farklı olacağını düşünmeyeceklerdir.
Görüşleriniz

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Eski içerikleri güncelledim, faydasını gördüm. Teşekkürler ��

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. İşe yaramasına sevindim. Google'da üst sıralara çıkmak için paylaştığım diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

      Sil

Bu konu hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yorumlarda yazmayı unutmayın

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)