Pazarlama Ajansı Nedir, Ne İş Yapar?


Dijital pazarlama ajansı

Pazarlama dünyasında çalışmış olsaydınız, ya bir pazarlama ajansı için çalışan ya da kendi şirketini başlatan birisi olurdunuz.

Ajanslar pazarlama endüstrisinin büyük bir bölümüdür ve çok çeşitli hizmetler sunabilirler. Ancak bir pazarlama ajansının ne olduğunu anlamadan, dijital bir labirente baktığınızı hissedebilirsiniz.

Ama endişelenmeyin, bazı şeyleri temizlemek için buradayız.

Peki, bir pazarlama ajansı nedir?


Pazarlama Ajansı Nedir?

Bir pazarlama ajansı, bir veya daha fazla pazarlama alanında diğer işletmelere hizmet veren bir şirket için oldukça genel bir terimdir.

Don Draper, bir ajans için çalıştı - 1950'lerde gelişen gerçek ajansları temsil eden bir makyaj reklam ajansı da olsa.

Bugünün ajansları çok daha az kadın düşmanı olsa da (en azından umarız), gösteride keşfedilen ajans dünyasıyla bazı benzerlikler paylaşırlar.

Çoğu zaman, pazarlama şirketi veya internet pazarlama hizmeti gibi farklı ajans türlerini tanımlamak için atılan farklı terimler duyarsınız .

Tarihsel olarak, pazarlama şirketleri pazarlamada 1 veya 2 spesifik nişe (örneğin, sadece SEO veya içerik) bağlı kalırken, ajanslar daha kapsamlı bir hizmet sunabilmek için farklı pazarlama alanlarında çeşitli uzmanlar istihdam ettiler.

Yıllar geçtikçe, çizgiler biraz bulanıklaştı ve başlıklar değişti, bu yüzden bu adlandırma kuralları her zaman doğru değildir. Ancak, hepsinin genellikle diğer işletmelere pazarlama hizmetleri sunan bir şirkete atıfta bulunduğunu söylemek güvenlidir.


Peki, Pazarlama Ajansları Ne Yapar?

Mad Men reklam ajansları tipik olarak oldukça özel bir hizmet setine sahipti - öncelikle reklam ve medya satın alma, ancak artık durum böyle değil.

Günümüzde çoğu pazarlama ajansı çeşitli farklı hizmetler sunar ve bir avuç ihtiyacı karşılamak için genellikle bir müşteriyle birlikte çalışır; bunlar aşağıdakileri içerebilir:

Dijital Reklamcılık — Google, Facebook vb. Aracılığıyla online reklamlarınızı yönetme

✔ Yaratıcı Tasarım — Web siteniz için grafikler, olası satış kanallarınız, logolarınız ve hatta videolar ve resimler gibi reklamlar için farklı tasarım öğeleri oluşturma

✔ Web Geliştirme — Özel web siteleri oluşturma ve yönetme

SEO Yönetimi — Web siteniz, blogunuz veya diğer çevrimiçi varlığınız için sayfa sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olma

Sosyal Medya Yönetimi — Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn ve daha fazlası gibi önemli platformlarda sosyal varlığınızı yönetme

Stratejik Planlama ve Veri Analizi — Bir sonraki pazarlama adımınızın ne olması gerektiğine karar vermenize yardımcı olmak için şirketinizin verilerini analiz etme

Medya Planlama ve Satın Alma — TV, radyo, reklam panoları ve diğer basılı veya medya alanlarında reklam alanınızı satın alma ve yönetme

Dönüşüm Hunisi Oluşturma / Yönetimi — Müşterilerinizin markanızla etkileşime girerken geçeceği farklı dönüşüm hunilerini oluşturmanıza, temizlemenize veya yalnızca yönetmenize yardımcı olur

Metin Yazarlığı — E-postalar, web siteleri, reklamlar, sosyal medya ve insanların yazılı kelimenizi gördüğü başka herhangi bir yerde kopya oluşturma

E-posta Yönetimi — Tüm e-posta kampanyalarınızı oluşturma ve izleme

Gördüğünüz gibi, ajans çalışması çok çeşitli pazarlama uzmanlıklarını kapsamaktadır ve her pazarlama ajansı, sundukları hizmetlerde ve kullandıkları felsefelerde ve stratejilerde benzersizdir.

Uzmanlıklar ve yaklaşımlar farklı olsa da, her ajans aynı hedefe sahiptir: sonuçları yönlendirin. Pazarlama Ajansı sahipleri, işe devam etmelerinin tek yolunun müşterilerine başarılı bir iş yürütmek için ihtiyaç duydukları sonuçları elde etmek olduğunu biliyorlar. Bu genellikle müşterileri için daha fazla potansiyel müşteri, daha fazla trafik ve / veya daha fazla satış sağlamak anlamına gelir .

Yıllar içinde bu kadar çok sayıda pazarlama ajansı ortaya çıktığında, alan daha rekabetçi hale geldi ve şirketleri farklılaşmanın yeni yollarını bulmaya zorladı.


Birisi ne zaman bir Pazarlama Ajansı'na ihtiyaç duyar?

1) İşi yapacak insan gücüne sahip değilsiniz ve bir dahili uzman kiralamayı göze alamıyorsunuz

2) Sürekli olarak kötü sonuçlar görüyorsunuz ve nedenini bilmiyorsunuz

3) Yeni işiniz başlıyor ve pazarlama oyununuzu geliştirmeye hazırsınızAyrıca yandaki başlığı tıklayarak "Dijital Pazarlama Nedir?" yazımızı inceleyebilirsiniz.


Yazar: Eren ŞENOĞUL

Kaynak: digitalmarketer
Yazar: Eren ŞENOĞUL | E-Ticaret Danışmanı
Görüşleriniz

Yorumlarınız

0 Yorumlar