SOLERA - CHATBOT

Instagram Büyümenizi Takip Etmenin 5 Önemli Yolu

Instagram analiz


Instagram'ın varlığının ilk birkaç yılında milyonlarca takipçiye ulaşan insanlardan farklı metrikleri izlemeniz yeterlidir. Ve sizin için şanslı olan Instagram, bunu izlemeyi kolaylaştırdı.

Instagram nereden para kazanıyor?

Instagram'ın geliri yani kazancı reklamverenlerinden oluşuyor. Reklamverenlerinin profilleri uygulamada ne kadar iyi (gösterim, etkileşim, dönüşüm) yapabilirse, bu reklamverenlerin harcayacağı para o kadar fazla olur. Böylece Instagram, gerekli tüm metrikleri herhangi bir işletme profilinde bulabileceğiniz "Analizleri" ne dahil etti.

Profilinizdeyken uygulama ekranınızın sağ üst köşesindeki üç yatay yığılmış çizgiyi tıklayın ve ardından metriklerinize ulaşmak için “Analizler” i tıklayın.

Artık bu metrikleri nerede bulacağınızı bildiğinize göre Instagram büyümenizi takip etmek için en önemli 5 metriğe dalalım.

# 1: Takipçi Sayısı

Instagram'da takipçi sayısı ne ifade ediyor? 

Instagram profilinizi büyütürken takipçinizin sayısını neden bu kadar önemli olduğunu açıklayalım. 

Bunun ana nedeni, nereden başladığınızı bilmeniz gerektiğidir. İkinci neden, nereye gitmek istediğinizi bilmeniz gerektiğidir. Bu harika bir dijital pazarlama stratejisinin ekmeği ve tereyağı gibidir.

Örneğin, 1.000 takipçiden başlayıp 6 ayda 50.000'e çıkmak mı istiyorsunuz?

Bu, harika bir hedef ve çalışmaya hemen başlamalısınız.

6 ayda 50.000 hedefimize ulaşmak için ayda 8.167 yeni takipçiye ihtiyacımız var. Elinizdeki bu hedefle, bu hedefle ilgili olarak aşağıdaki metriklere bakmaya başlayabilirsiniz.


# 2: Gösterimler

Instagram analizlerinde "Gösterimler" ne ifade ediyor?

Gösterimler Instagram büyümesi için önemli bir metriktir; çünkü size yayınlarınızın kaç kez görüldüğünü söylerler. Gösterimlerle ilgili harika olan şey, etkileşim gibi bir metrikten daha ileri gitmeleridir, çünkü sizinle etkileşime girmemiş olsalar bile kaç kullanıcının yayınlarınızı gördüğünü söyleyebilirler. 

Bunlar, Müşteri Değer Yolculuğu, Bilinçlendirme'nin ilk aşamasındaki insanlardır. Bu, insanların işletmeniz hakkında bilgi edindikleri, ancak henüz sizinle etkileşime girmedikleri aşamadır. Yayınlarınızı beğenmiyor, onlara yorum yapmıyor veya sizi bilgilendirmiyorlar - sadece ne hakkında olduğunuzu görmek için etrafta dolaşıyorlar.

Gösterimler izlemek için gerekli bir Instagram metriğidir, çünkü yayınlarınızın kaç kişiye ulaştığını size söyleyeceklerdir. Bu sayı artarsa, doğru bir şey yaptığınızı bilirsiniz. Eğer azalırsa, yazılarınızı çok fazla niching eden bir şey yaptınız. Yani aslında uygun yere koymadınız diyebiliriz.

Gösterimlerin web sitenize gelen ziyaretçi miktarını izlemeye eşdeğer olduğunu unutmayın. Size gönderilerinizin toplamda kaç kez görüntülendiğini söyleyecekler ve bu sayı, gönderilerinize birkaç kez bakan kişileri de içerecek. 


# 3: Erişim

Instagram'da erişim ne ifade ediyor?

Instagram profilinizin erişimi, yayınlarınızı gören benzersiz profillerin sayısıdır. Bu sayı gösterimlerinizden daha küçük olacaktır, çünkü bir kullanıcı profilinizi her ziyaret ettiğinde (10 kez ziyaret etseler bile) birer birer artar.

Yukarıda söylediğimiz gibi, bu web sitenizin benzersiz ziyaretçileri gibidir ve profilinize kaç kişinin baktığını görmek için iyi bir metriktir. Ve tıpkı gösterimler gibi - profilinize ne kadar çok göz atarsanız, markanızdan o kadar çok kullanıcı haberdar olur.


# 4: Katılım - Etkileşim

Instagram'da Etkileşim ne ifade ediyor?

Daha yüksek bir etkileşim oranı elde etmek Instagram pazarlama stratejiniz için önemlidir, çünkü Instagram algoritmasına içeriğinizin insanların görmek istediği bir şey olduğunu söyler. 

✖ Instagram beğeni sayılarım neden düşük?
✖ Takipçi sayım çok ama etkileşimim düşük
✖ Instagram'da etkileşim oranım neden düşük?

Gönderilerinizde 100.000 takipçi ve 10 beğeni almak istemezsiniz; algoritma, kitlenizin içeriğinizle ilgilenmediğini ve Keşfet sayfalarında veya takipçilerinizin beslemelerinde bunu tercih etmeyeceğini düşünecektir. 

Instagram takipçileriniz büyüdükçe, katılımınızın da büyümesini istersesiniz. Bunun için şunlar önemlidir;
✔ Beğenirler
✔ Yorumlar
✔ Kaydetmeler
✔ DM'ler (Direkt mesaj, özel mesaj)

Bunlar sadece algoritma için değil, aynı zamanda insanlar için de önemlidir. Kullanıcılar, başkalarının içeriğinize hoşlanıp yorum yapmak için yeterince değer verdiğini görmek ister. Gönderinizi ne kadar çok kişi severse, birisini farkındalık aşamasından katılım aşamasına taşıma şansınız o kadar artar.

Katılımınız, etkileşiminiz, kitleniz için hangi içeriğin en iyi çalıştığının büyük bir göstergesi olacaktır. Bir gönderi 100 beğeni alır ve diğeri 500 alırsa, bir şeye devam edersiniz. Her yazıdaki beğenilerinizi ve yorumlarınızı izlemek ve hangi yayınların etkileşimi artırdığını görmek istersiniz. 

Ayrıca bir gönderinin kaç kez kaydedildiğini izlemek de istersiniz. Kaydedilen bir yayın, bir Instagram kullanıcısının profilindeki "Kaydedilen" sekmesini kullanarak başka bir zamanda yayına dönmesini sağlar. Gönderilerinizi kaydeden kullanıcılar, özel bir işaretçi ile o gönderi ve gönderiyle ilgili şeylere sürekli kolayca erişebilir olacaktır.


# 5: Instagram Hikayesi Görüntülemeleri

Instagram'daki büyümenizi takip eden son fakat en az önemli metrik, hikaye görünümlerinizdir. Hikaye görünümleriniz sizi takip eden insan sayısından daha az olacak ve muhtemelen her gönderiye aldığınız katılım miktarına yakın olacaktır (beğeniler, yorumlar ve eklenen paylaşımlar).

Bu görüşler size 24 saatlik Instagram hikayenizi kaç kişinin gördüğünü anlatır. Bunlar profilinizin uzun ömürlülüğünün önemli bir işaretidir. İnsanlar hikayelerinizi izlemeye istekliyse - yayınladığınız içerikle ilgilenirler.

Instagram hikaye görünümleriniz, hikayenizi gören kişilerin sayısını sayar, ancak aşağıdakilerin sayısı gibi daha fazla metrik de bulabilirsiniz:

✔ Hikayenizden alınan işlemler
✔ Profil ziyaretleri
✔ Gösterimler
✔ Navigasyon
  •         İnsanlar hikayenize geri dönüyor
  •         İnsanlar hikayenizde ilerliyor
  •         İnsanlar bir sonraki hikayeye geçiyor
  •         Hikayenizden çıkan kişiler

Evet — hikayeniz oynatılırken (profilinizden) ekranın altından hızlıca kaydırarak yayınladığınız her Instagram hikayesi için bu metriklerin tümünü bulabilirsiniz. İçeriğinizin iyi çalışıp çalışmadığını öğrenmek için kaç kişinin hikayelerinizi izlemeye devam ettiğini (hikayenizde ilerleyerek) incelemek isteyeceksiniz. Hikayenizden büyük miktarda insan çıktığını görürseniz, takipçileriniz yayınladığınız içerikle ilgilenmez. Farklı içerikler üretmeye çalışın.

Metriklere dikkat ediyoruz, bu yüzden ne zaman beklenenden daha kötü veya ne zaman daha iyi yaptığımızı biliyoruz ve eğer ikincisi ise, tekrar deniyoruz.

Instagram büyümenizi artırmak için bu önermeleri mutlaka izleyin. 


Ayrıca "BAŞARILI INSTAGRAM YÖNETİMİ" yazımızı inceleyebilirsiniz


Yazar: Eren ŞENOĞUL

Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar