SOLERA - CHATBOT

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik Pazarlaması

Aslında o kadar çok insan dijital pazarlama konusunda bilgi elde etmek ve yeni şeyler öğrenmek istiyor ki... Bu yüzden "Dijital Pazarlama" başlığında dijital pazarlamanın da bir yönü olan içerik pazarlamasına değineceğiz.

Neden sürekli içerik pazarlamasından bahsediyoruz?

Çünkü şu anda her yerde.

Ziyaret ettiğiniz her web sitesinde, kaydırdığınız sosyal profilde ve hatta şu anda okuduğunuz bu makalede...

İçerik pazarlaması çok önemli konulardan bir tanesidir.


İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, gelecekteki müşterilerin bir kitlesini oluşturur, ürünlerinizi satın almaya yönlendirmek için onlarla etkileşime girer ve daha sonra, işletmeniz için marka elçileri haline gelebilmeleri için onlarla etkileşime devam eder.

Bu yazıda, İçerik Pazarlaması hakkında bilmeniz gereken temelleri veriyor olacağız.

Yayınlayabileceğiniz farklı içerik türleri vardır:

✔ Bloglar
✔ Videolar
✔ Podcast
✔ E-posta bültenleri
✔ ebooks
✔ Fiziksel kitaplar
✔ Diğer bülten türleri
✔ Görüntüler


Doğru İçerik Nasıl Hazırlanır?

Ne Tür İçerik Yayınlamalısınız?

Ne tür içerik yayınlamalısınız? Bu kolay. Hedef kitlenize göre seçimler yapmanız gerekecek.

Sizin müşteri profiliniz aslında içeriğinizi oluşturan kişidir. Onlar, yaşamlarını iyileştirmek ve onları farklı bir noktaya getirmek için ürününüze ihtiyaç duyan kişidir.

Her profil, içeriği farklı şekilde tüketmek istiyor. Örneğin, müşteri hedef kitlenizin yeni bir anne olduğunu ve piyasada mevcut olanlardan bir şekilde anıtsal olarak farklı olan son teknoloji bir emzik sattığınızı varsayalım.

Kısa Sınav zamanı…

Bebeğinizi uykuya nasıl yatıracağınıza ilişkin 3000 kelimelik bir makale veya bebeğinizin uykuya dalmasını sağlamak için 10 ipucu içeren 5 dakikalık bir video mu oluşturmalısınız?

Siz olsanız hangisini seçerdiniz?

✔ Eğer ikincisine cevap verdiyseniz, haklısınız. Peki bu 5 dakikalık video neden yeni anneler için 3.000 kelimelik makaleden daha iyi çalışıyor?

✖ Çünkü yeni anneler meşgul. Zamanlarının %99,9'unu yeni bir insana bakmak için harcıyorlar ve en son isteyecekleri şey, en büyük sorunlarına cevap vereceği umuduyla 3.000 kelimelik bir makale okumak.

Bu nedenle bu müşterileriniz, sorunlarının cevabını almak için en kısa, en az zaman alan bir yola yönelecektir.

Kısa Sınav 2…

Müşteri profilinizin bir işe başlayan yeni bir girişimci olduğunu varsayalım.
Ürününüz, resmi bir şirket olarak nasıl dosyalanacağını öğreten bir işletme akademisidir. Bu müşteri profili, bir işletme sahibi olmak için farklı seçenekler hakkında hızlı bir şekilde konuşan 5 dakikalık bir video istiyor mu sizce?

✖ Olmaz. Bu terimlerin her birinin işletmeleri için ne anlama geldiğini ve şirketleri için hangi işletme türünün en iyi olduğunu bilmek istiyorlar.

✔ Bu yüzden müşteriniz, 5 dakikalık bir videoyu dinlemek yerine 3.000 kelimelik bir makaleyi mutlu bir şekilde okuyacak ve adım adım uygulayacaktır.

Müşteri profilinizi ve hedef kitlenizi bilmek, doğru içerik pazarlama stratejisini oluşturmak için gereklidir.


İçerik Pazarlamasına Neden İhtiyacınız Var?

Aşağıdakilere sahip olmak istiyorsanız içerik pazarlamasına ihtiyacınız vardır:

1. Yeni bir müşteri üreten sistem
2. Mevcut müşterilerle ilişki


Sonuç

İçerik pazarlaması, gelecekteki müşterilerin bir kitlesini oluşturur, ürünlerinizi satın almaya yönlendirmekı için onlarla etkileşime girer ve daha sonra, işletmeniz için marka elçileri haline gelebilmeleri için onlarla etkileşime devam eder.

 Ne tür içerik yayınlamalısınız? Müşteri profilinize uygun içerikler.

 Yeni bir müşteri üreten sisteme ve mevcut müşterilerle bir ilişkiye sahip olmak istiyorsanız içerik pazarlamaya ihtiyacınız vardır.

Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar