SOLERA - CHATBOT

Facebook Piksel Kodu - İzleme Pikseli Nedir?

İzleme Pikseli

Dijital pazarlama dünyasında, “izleme pikseli” ya da sadece “piksel kodu” kelimelerini çok fazla anılıyor, çoğu zaman ne olduğu konusunda bilgisiz kalınıyor. Anlatırken, detaylara girmeden önce temellerden başlayalım…

Hiç Facebook'ta gezinirken herhangi bir yerde bahsettiğiniz bir şey hakkında konuştuğunuz şey ile ilgili reklamlar görüyor musunuz?

Tuhaf, değil mi?

Facebook aslında zihninizi (henüz) okumasa da izleme piksellerini kullanarak sizleri takip ediyor.

İzleme Pikseli - Facebook Piksel Kodu nedir?

Pazarlama pikselleri, yani izleme pikselleri, aslında bir web sitesindeki ziyaretçiler hakkında nasıl bilgi topladıklarına, nasıl göz attıklarına ve ne tür reklamlara tıkladıklarına vb. içerikleri takip eder ve depolarlar.

Bu davranış verileri, pazarlamacı olarak kullanıcılara kendileri için en ilginç olabilecek ücretli reklamlar göndermenize yardımcı olur. İzleme pikselleri - Facebook piksel ayrıca bir pazarlama kampanyasının performansını ölçmek, dönüşümleri izlemek ve bir kitle tabanı oluşturmak için kullanılır.

Şimdi bir pikselin ne olduğu hakkında genel bir genel bakışa sahip olduğunuza göre, farklı piksel türleri hakkında konuşalım.

Çok fazla stres yapmayın, gerçekten endişelenmeniz gereken sadece 2 tane var.

✅ Yeniden Hedefleme Pikselleri

Yeniden hedefleme pikselleri yalnızca web sitenizin ziyaretçilerinin davranışlarına odaklanır.

Örneğin, yeni mobilyalar için online alışveriş yaptığınızı ve ardından Facebook gibi tamamen farklı bir web sitesine girdiğinizi ve tüm pop-up reklamların mobilyalarla ilgili olduğunu düşünün.

Pikselleri yeniden hedefleme bu şekilde çalışır. Temelde, diğer web sitelerinde dikkatinizi çekeceğini düşündükleri ücretli reklamları özelleştirmek için davranışınızı izliyorlar. 👀


✅ Dönüşüm Pikselleri

Bir satın alma işlemi yapıldıktan sonra bir dönüşüm pikseli devreye girer. Belirli bir reklam kampanyasından satışları izlemekle sorumludurlar.

Doğru verileri toplamak için dönüşüm piksellerinin, bir şey satın aldıktan sonra genellikle gelen kutunuzda bulduğunuz otomatik bir "Teşekkür ederiz" gibi bir sipariş onay sayfasının koduna yerleştirilmesi gerekir.

Dönüşüm pikselleri ayrıca pazarlamacıların dönüşümlerinin kaynağını belirlemelerine ve belirli kampanyaların başarısını veya başarısızlığını ölçmelerine olanak tanır.

NOT:  Kendi Facebook reklamlarınızda nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz?

Facebook Reklam Türleri yazımızı inceleyerek reklam türleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Pikseller Neden Değerlidir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, pikseller kullanıcılarınızın online (çevrimiçi) davranışlarını ve alışveriş modellerini daha iyi anlamanıza olanak tanır.

Pazarlamacılar, pikselleri kullanarak dijital reklam gösterimleri, e-posta açılışları , satış dönüşümleri ve kampanyalarıyla ilgili hemen hemen her tür etkinlik gibi yararlı metrikleri izleyebilir.

Ayrıca, potansiyel bir müşteri üzerindeki gösterimleri, web sitenizden ayrıldıktan sonra bile alakalı ücretli reklamlar göstererek genişletir. Bir kazan kazan durumu.


Facebook Piksel'in Dezavantajı ❗ 

Ne yazık ki, izleme piksellerinin kullanımı herkes tarafından popüler değildir. KVKK, bu pazarlama aracına sıcak bakmıyor; çünkü bir kullanıcı hakkında bilgisi olmadan kapsamlı bilgi toplanıyor.

Eleştirmenler, piksellerin kullanıcı gizliliğini ihlal ettiğini ve spam göndericilerin kişisel verilere daha kolay erişmesine izin verdiğini iddia ediyor.

Bu yüzden bu özelliği kullanıyorsanız, kullanıcılarınıza devre dışı bırakma seçeneği sunmak önemlidir.


Facebook Piksel - İzleme Pikseli Uygulama Şekli

Pikselleri izleme işlevini öğrendikten sonra, başlamadan önce bazı temel stratejilerin geçerli olması önemlidir.

✔ Piksel kullanımınızla seçici ve kasıtlı olun.
Kullandığınız miktar önemlidir. Ziyaret ettikleri her sayfa için her bir kullanıcıya piksel eklemek biraz aşırıya kaçıyor.

✔ Piksel frekanslarını takip ederken dikkatli olun.
Sitenizi yavaşlatabilirler ve yavaş yükleme sürelerine sebep olabilirler. Bu da kullanıcılarınızın sayfanızı terk etmesine sebep olur. Sayfanızdaki hemen çıkma oranınız yükselecektir.

✔ Hedeflediğiniz kampanyaları aklınızda bulundurun.
Hedeflemediğiniz demografik veriler üzerinde izleme piksellerini boşa harcamanıza gerek yok.

Tüm bunları yaparken; bir kullanıcının gizliliğine saygı gösterin ve isterse izlemeyi devre dışı bırakmalarına izin verin.


Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar