SOLERA - CHATBOT

E-Ticarette Başarısız Olmanın Nedenleri

E-Ticarette Başarısız Olmak

E-ticarette başarısız olmak, başarılı olmaktan daha kolaydır! Yani başarılı olmak için yapılması gerekenleri yapmazsanız zaten başarısızlık kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple öngörülü girişimciler stratejilerle hareket eder ve e-ticaret başarısızlıklara imkan vermez!

E-Ticarette hız çok önemlidir. Gündemi sürekli takip etmek ve ayak durmak zorundasınız. Bu ayak uydurma işine adapte olamazsanız, e-ticarette başarısız olursunuz. Özellikle son dönemlerde e-ticarete olan ilginin artmasıyla birlikte, rekabet de çoğaldı. Başarısızlığın birçok nedeni olabilir ama bu yazıda başlıca e-ticarette başarısızlık sorunlarından bahsediyor olacağız.


E-ticaret girişiminin başarısızlığını tetikleyen faktörler şunlardır;

Ürün Yönetiminde Plansızlık

İlk kez e-ticarete başlayan girişimcilerin başarısızlıkları arasında ürün yönetimi stratejisi olmaması gelir. E-ticarete başladıktan sonra ürün yönetiminde plansızlık sebebiyle ürünlerini satamayan yatırımcı, e-ticaretten vazgeçmek zorunda kalabiliyor. Ürün yönetimi için zaman, kaynak, pazarlama ve reklam gibi başarı kriterlerini sisteme entegre etmemek başarısızlık getirecektir.


 Nakit Eksikliği

E-ticaret sitelerinden hemen yüksek kâr marjı beklemek, gerçekçi olmayacaktır. Birçok masrafı olan bu yatırım için ideal bir nakit yönetimi stratejisi uygulamak gerekir. E-ticaret, biraz sabır işidir. Bazen başarılı olmak zaman alabilir ve başarılı olmak için para harcamak gerekebilir. Web sitesinin bilinirliğini sağlamak, giderleri karşılamak ve tüm bunların ardından belli bir süre sonra kâra geçmek beklenebilir. Tüm iş süreçlerini yönetmek için nakit paraya ihtiyaç duyulacaktır.


 Satın Alma Yöntemlerinde Zorluk

Her tüketici, en kolay ve en güvenli e-ticaret sitesini öncelikle tercih eder. Satın alma süreçlerinde zorluk yaşayan müşteri bir daha aynı siteyi tercih etmeyecek ve kimseye de önermeyecektir. Müşterilerin e-ticaret sitesine üye olmasını isterken bir yandan da ödeme, kargo ve iade seçenekleri sunulmaması veya bu hizmetlerde aksaklıklar yaşanması başarısızlık için yeterlidir. Bu sorunları yaşamamak için UX - UI tasarım yapılması ve kullanıcılar için en iyi deneyimi hazırlamak gerekir.


 Plansızlık

E-ticaret sitesi hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin bir iş planı yoksa orta veya uzun vadede başarısız olacaktır. Her şeyden önce satış, müşteri yönetimi, depo yönetimi, reklam, pazarlama, operasyon ve bütçe yönetimi gibi konular başta olmak üzere iş planları oluşturulması gerekir. Kısacası tedarik zinciri yönetimini çok iyi planlaması gerekmektedir.


 Müşteri İlişkilerine Önem Vermemek

Her müşteri, para ödediği bir e-ticaret sitesinden hak ettiği ilgiyi görmek ister. Asla ama asla "Ben ürünü sattım, bizden çıktı. Artık bundan sonrası müşteriye kalmış" düşüncesinde olmayın. Ürün, satın alma, kargo, iade ve değişim gibi birçok iş süreci içeren e-ticarette geleneksel ticaretten farklı olarak dijital iletişim yöntemleri kullanılır. Bu sebeple müşteriye kısa sürede cevap verilmesi ve sorunlarına duyarsız kalınması başarısız bir e-ticaret olarak değerlendirilecektir ve müşteri kaybına sebep olacaktır. Her ne olursa olsun, müşteriler ilgiyi ve kendini özel hissetmeyi sever. Müşterilerinize gereken önemi verin. Unutmayın; bugün gönlünü kazandığınız bir müşteri, yarın size 10 müşteri daha getirebilir.


 Altyapı Yetersizliği

E-ticaret sitesinin altyapısı, birçok faktörü bir araya getirir. Sunuculardan yazılıma kadar teknik detaylar, e-ticaret sitesinin başarısında en önemli etkenlerden biridir.  Yavaş açılan bir web sitesi, bozuk butonlar, düzensiz yerleştirmeler, kullanımı zor bir site, depo yetersizliği, teknolojik yetersizlik gibi birçok altyapıda teknik yetersizlik, müşterilerin tercihlerini olumsuz etkileyecektir.Kaynak: www.eticaret.gov.tr/
Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar