SOLERA - CHATBOT

E-Ticarete Nasıl Başlanır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret | Eren ŞENOĞUL

E-ticaret anlam olarak genellikle internet üzerinden mal ya da hizmet satın alma veya satış yapma olarak tanımlanmaktadır. Kısacası geleneksel ticaret işlemlerinin elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilmesidir. E-ticaret konusunda pek çok kaynakta farklı ülkelerin kuruluşları ile uluslararası organizasyonlar tarafından yapılan birbirinden farklı tanımlar bulunmaktadır.


✅ E-Ticarete Nasıl Başlanır?

E-ticarete ilk önce; e-ticaretin kapasitesi, anlamı, yöntemlerini ve uygulamaları öğrenilerek başlanabilir. Sektörünüzün e-ticaret kapasitesi de ilk olarak bilinmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Bu konuda devlet destekli e-ticaret eğitim programlarından veya özel e-ticaret platformlarından destek alınabilmektedir.

Bu yazıda: e ticaret nasıl başlanır, e ticarete başlarken nelere dikkat edilmelidir konuları incelenecektir.


E-ticarete giriş yaparken aşağıdakiler dikkate alınmalıdır:

Online Pazar Yerleri

Yeni bir e-ticaret sitesi açmak tabii ki gereklidir. Ancak ilk olarak yerel veya küresel perakende sitelerinde mağaza açarak e-ticarete adım atabilirsiniz. Trendyol, Hepsiburada, n11, Gittigidiyor, Amazon gibi platformlar, Online AVM'lerdir. Eğer yeterli yatırım maliyetiniz bulunmuyor ve bir web sitesi üzerinden satış yapmaya henüz hazır değilseniz, pazar yeleri bu konuda sizler için en doğru seçim olacaktır. Böylece; siparişin alınması, kargo ve iade süreçleri gibi konularda tecrübe kazanabilirsiniz.


 Şirket 

Ülkemizdeki mevzuata göre e-ticaret yapmak için şirket kurma şartı aranmamaktadır.

Esnaflar ve esnaf olmayan diğer kişiler de e-ticaret yapabilmektedir. Gelir sağlandığı için vergi kaydı açılması zorunludur; ancak bu durumun bile istisnaları vardır. E-ticaret için şirket kurulmak istenirse şirket türü önemli değildir. Fiziksel mağazası olan bir şirket, farklı bir şirket kurmadan ürünlerini doğrudan e-ticaret mağazasında satışa sunabilir.

Şahıs şirketi veya adi ortaklık kurmak, maliyeti en düşük seçenektir.


 Domain ve Hosting

Eğer e-ticaret işlemini kendi web siteniz üzerinden gerçekleştirecekseniz; Domain (alan adı - web sitesinin adı) ve Hosting (web sitesi barındırma) hizmeti almanız gerekmektedir. Alan adı ve hosting işlemleriniz için dilerseniz www.isimtescil.com veya www.natro.com gibi servis sağlayıcıları kullanabilirsiniz.


 Kurulum ve Ürün Maliyetleri

E-ticaret sitesinin kurulumu, tasarımı, yazılımı ve her türlü altyapı hizmetleri için bütçe ayırmak gerekir. E-ticaret süreçlerini ciddiye almak ve çok da kolaymış gibi değerlendirmemek gerekiyor. Site uygulamaları ve ürün tedarikleri için iyi bir maliyet hesaplaması yapılmalıdır. Hedeflerinizi belirledikten sonra, hedeflerinize göre bir kurum maliyeti çıkarmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. "Daha sonra değiştiririm" düşüncesi bazen ilk kurulum maliyetinden çok daha ağır sonuçlara sebep olabilir.


 Ürünlerin Belirlenmesi

E-ticaret, detaylı iş planı gerektirir.

İnternetten hangi ürünler daha çok satılıyor?
Hangi günlerde hangi ürünleri vitrine koymak gerekir?
Rakip sitelerde neler yapılıyor?
Hedef kitlem ne? Kimlere satış yapacağım?
Satın alam gücüm ne?

Bu ve benzeri soruların cevapları, iyi bir satış ve pazarlama hedefi için gereklidir.


 Ödeme Yöntemleri

E-ticaretin en önemli faktörlerinden biri de ödeme yöntemleridir. İnternet sitesinde güvenli bir ödeme altyapısı kurulmalıdır. Güvenli bir ödeme yöntemi sağlamak için ödeme sayfasında SSL Sertifikası kullanmak zorundasınız.

* Kredi kartı ile ödeme sistemi,
* EFT veya havale,
* Dijital cüzdan
* Sanal POS gibi dijital ödeme yöntemlerinin altyapısı için bankalarla anlaşma yapmak gerekir.

Kapıda ödeme yöntemi de şu an en yaygın kullanılan ödeme yöntemlerinden bir tanesidir. Tüketiciler, kapıda ödeme yöntemini daha sağlıklı ve güvenli olarak görüyorlar. Kapıda nakit ödeme veya Kredi kartı / banka kartı ile ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliryorlar.


 Kargo Hizmetleri

E-ticaret üzerinden ürün sattığınızda, gönderileri müşterilere ulaştıracak kargo şirketleri ile anlaşma yapmalısınız. Kargo şirketleri ile yapılan anlaşmaların içeriği, pazarda rekabet avantajı sağlayabilir. Eğer herhangi bir anlaşma yapmadan göndermeye çalışırsanız, çok yüksek kargo maliyetleri ile karşılaşabilirsiniz. Ne kadar çok kargo paketi çıkarırsanız, kargo ile yapacağınız anlaşmanız o kadar kuvvetli olur ve maliyetiniz düşer.


 Yazılım Desteği

E-ticarette internet sitesi, mağazanın vitrini gibidir. Bu sebeple altyapısının çok iyi olması gerekir. İnternet sitenizin, mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarına göre yazılım geliştirilmelidir. Gerektiğinde yazılım güncellemeleri yapılabilmelidir. E-ticaret sitesi kurmak için ücretsiz e-ticaret yazılımlarını kullanabilirsiniz ama bunlar size; küçük ölçekli işler sunacaktır. Daha büyük işler yapmak ve daha kaliteli sonuçlar ortaya koymak istiyorsanız, bir uzmandan destek almanız ve profesyonel yazılımlar kullanmanız gerekmektedir.


 Dijital Pazarlama Araçları

E-ticaret sitesini kurmak ve ürünleri sergilemek, müşterilerin sitenizi ziyaret etmesi için yeterli değildir. Sitede özgün metinsel içerikler yer almalı ve SEO yapılmalıdır. Farklı amaçlarla kullanılan dijital pazarlama araçlarının entegre edilmesi de siteye internet trafiği çekmenin yollarındandır. Google Adwords ile doğru SEO uygulamaları işletmeniz için olumlu sonuçlar getirecektir.


 Sosyal Medya

E-ticaret sitesine müşteri bulmanın en pratik yollarından biri sosyal medyadır. Üstelik ilk etapta akıllıca kullanırsanız ücretsiz bir şekilde oldukça olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarından ilgi çekici görsel ve metinsel içerikler paylaşılmalı ve reklamlar yapılmalıdır. Yeni takipçiler kazanmak için sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmanız gerekecektir. Özellikle şu an popüler olan instagram, web sitenize müşteri çekmenin en kolay yöntemlerinden bir tanesidir.

Ayrıca Başarılı Instagram Yönetimi yazımızı da inceleyebilirsiniz 👍


 Dijital Reklam

Reklam, gerçek dünyada olduğu gibi sanal dünyada da vazgeçilmez pazarlama yöntemlerinden biridir. Bu sebeple dijital reklamlara önem verilmelidir. Hedef kitlenin en çok ziyaret ettiği sitelerde reklamların yayınlanması sağlanmalıdır. Google reklamları, bu anlamda en pratik reklam türüdür. Satışa sunulan ürün veya hizmetin, hedef kitleye iletilmesi için özel bir algoritma ile çalışan Google reklamları, anahtar kelimeler üzerinden hedef kitleye ulaşır.Kaynak: www.eticaret.gov.tr/
Görüşleriniz

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

 1. Hocam, peki sizce eticarete başlamak için en az ne kadarlık bir bütçe ayırmamız gerekiyor?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba @Mümin B.,
   Öncelikle bütçeyi belirlemek için yapacağınız e-ticaret türünü seçmeniz gerekiyor. E-Ticaret işletme giderleri yazımı incelerseniz ona göre bir planlama yapabilirsiniz.

   https://www.erensenogul.com/2019/01/e-ticarette-isletme-giderleri.html

   Yine de bütçe kalemlerini kabaca anlatmak gerekirse;
   1- Ürün
   2- İşletme giderleri (kurulum, lisanslar, telif, domain, hosting)
   3- Personel
   4- Reklam
   5- Kargo
   6- Depo ve depolama maliyetleri

   Sil

Bu konu hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yorumlarda yazmayı unutmayın

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)