SOLERA - CHATBOT

E-Ticaret Kategori Sayfası Tasarımı Nasıl Olmalı?

E-Ticaret Kategori Sayfası

E-ticaret sitesinde kategori sayfası, “ürün listeleme sayfası” olarak da bilinir. E-ticaret sitelerinin olmazsa olmazlarındandır. E-Ticaretin diğer olmazsa olmazlarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Kategori sayfası, ürünlerin sergilendiği ve müşterinin ürünlere ulaşabildiği en güçlü sayfalardan biridir. Sitenin dönüşümlerinde aktif rol oynayan kategori sayfalarının yapısı ve isimleri, e-ticaretteki mağazanın sektörüne göre değişiklik gösterir.


Kategori Sayfaları Hiyerarşi

E-ticaret sitesi kategori sayfaları hiyerarşik özelliktedir. Ana kategori altında alt kategori ve alt sayfaların altında diğer alt kategori öğeleri kullanılabilir. Bu kategori yapısı, kullanıcıların aradığı ürünü bulmasına yardımcı olan yukarıdan aşağıya ve genelden spesifiğe doğru bir sınıflandırma sağlar.

Örneğin; bir online giyim mağazasının ana ve alt kategorileri şöyle olabilir;

Erkek / Giyim / Gömlek

Kadın / Giyim / Etek

Kadın / Aksesuar / Bileklik 

Ana kategori altında farklı boyut, renk ve stilde gömlekler içeren farklı kategori sayfaları bulunabilir.

Kullanıcı ana sayfadan bir kategori sayfasına geçerken URL’de de hiyerarşik bir yapı izlenmelidir. URL yapısında, soldan sağa doğru şu örnekte olduğu gibi bir hiyerarşi uygulanmalıdır;

www.denemesite.com/giyim

E-ticaret sitesinde sınıflandırma yapmak için sadece hiyerarşik bir yapı kullanılmayabilir. Ancak esas olarak ziyaretçilerin e-ticaret sitesinin yapısını anlaması ve kolay kullanım için en ideal ve en yaygın yapı, hiyerarşik kategori yapısıdır.


Kategori Sayfalarında Bulunması Gereken Özellikler

E-ticaret sitesi kategorileri, ürünleri benzer bir konu veya temaya göre gruplandırır. Kategoriler, e-ticaret sitesinin içeriğine veya sınıflandırılmasına düzenli bir yapı kazandırır. Kullanıcının aradığı ürünü bulmasını kolaylaştıracak şekilde düzenlenen kategori sayfaları, tüm ürün sayfaları için bir dizin oluşturur. E-ticaret siteleri kategorileri, aynı zamanda ürünlere açılan bir kapıdır. Önemli bir işlevi olan kategori sayfalarının bazı özelliklere sahip olması, e-ticaret sitesi performansı açısından önemlidir.


Temel Özellikler


✅ Yükleme Hızı

Bir web sitesinin hızı, arama motoru için önemli bir sıralama faktörüdür. Bu sebeple kategori sayfalarının sayfa yükleme hızı optimize edilmelidir. İdeal bir yükleme süresi 3 saniyeyi geçmemelidir. 3 saniye sonrasında, sadece arama motorlarını etkilemeyecek, aynı zamanda potansiyel müşterilerinizin de rakiplerinize yönelmesine neden olacaktır. Kimse, aradığı şeyi bulmak için dakikalarca ekran başında beklemek istemez.

Yükleme hızınızı artırmak için Lazy Load kullanabilirsiniz.

Lazy Load Nedir?

Lazy Load, sayfa uzunluğu ve görsel yoğunluğu fazla olan sitelerde sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan bir yöntemdir. Lazy Load, siz sayfada aşağı doğru indikçe görsellerin yüklenmesi demektir.

Örneğin bir web sitesine girdiğinizde, girdiğiniz sayfada 50 tane görsel varsa, bu görsellerin yüklenmesi ciddi zaman alacaktır. Lazy load sayesinde bir anda 50 tane görsel değil de ilk 5 tanesi veya 10 tanesi yüklenecektir. Siz, sayfada aşağı doğru indikçe diğer görseller yüklenir. Böylece site hızını doğrudan olumlu yönde etkileyecek ve ciddi bir performans artışı gösterecektir.


✅ Hiyerarşi ve Taksonomi

İdeal bir e-ticaret sitesi için mümkün olduğunca “üç tıklama uzakta” kuralı dikkate alınmalıdır. Bu kural, kullanıcıların e-ticaret sitesindeki ürünlere en fazla üç tıklama ile ulaşabilmesidir. E-ticaret sitesine “üç tıklama” kuralını optimize etmenin en kolay yolu, etkili bir e-ticaret ürün kategori hiyerarşisi oluşturmaktır. Bunun için önce ana ürün kategorileri oluşturulmalı; ardından aşağıya doğru bir veya iki alt kategori düzeni sağlanmalıdır.


✅ Kategori Açıklamaları

Kategori açıklamalarında ürün kategorisi ile bağlantılı anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Anahtar kelimelerle optimize edilmiş ayrıntılı kategori açıklamaları için profesyonel Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) desteği alınabilir. Yanlış içerikler, sitenizin arama performansını düşürebilir.


✅ Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimelerin arama motorları açısından önemli işlevleri vardır. Kategori sayfalarında kullanılacak metinlerde doğru ve ilgili anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Tüm kategoriler için ayrı ayrı meta title, meta description ve anahtar kelime girme alanları birbirinden ayrı olarak ele alınmalıdır.


✅ İç Bağlantı

Ana kategorinin kategori açıklamasında alt kategorilere iç bağlantılar eklenmelidir. Bu, özellikle sezonluk kampanyalar için kullanılabilecek etkili bir yöntemdir.


✅ Mobil Optimizasyonu

Kategori sayfaları, mobil cihazlar için de optimize edilmiş olmalıdır. Her sayfada yer alan bileşenlerin kolay görüntülenmesi ve gezinti özellikleri mobil ekranlara sığacak şekilde ayarlanmalıdır.


✅ Sonsuz Kaydırma

Sonsuz kaydırma (infinite scroll) çok miktarda ürün bulunan kategori sayfalarında tercih edilmektedir. Sonsuz kaydırma (infinite scroll) sayesinde alt sınır olmadan, kullanıcı, sayfada aşağı doğru indikçe yeni ürünler sıralanır. Lazy Load ve Infinite Scroll birlikte kullanıldığında ciddi bir performans artışı gözlemlenecektir.

Sonsuz Kaydırma (infinite scroll) Nedir?

Sonsuz kaydırma yani infinite scroll özelliği, kullanıcının tek tek sayfalarda dolaşması yerine, aşağı doğru indikçe sayfaların otomatik yüklenmesi mantığı ile çalışır. Yani siz 1. sayfadan 2. sayfaya geçerken elinizde 2. sayfayı tıklamanız gerekmez. Sonsuz kaydırma, siz aşağı doğru ilerledikçe sayfaları otomatik olarak yükleyecek ve size kategori sayfasında daha kolay bir dolaşma imkanı sağlayacaktır.Kategori Sayfası Optimizasyonu

E-ticaret sitesinin ana sayfası oldukça önemlidir; ancak e-ticaret sitesinde kategori ve alt kategoriler de arama trafiğine etki eden faktörler arasında yer alır. Organik aramaların %35'i ve reklamların %4'ü kategori sayfaları ile ilişkilidir. Bu sebeple optimize edilmiş kategori sayfaları, e-ticaret sitesinin en önemli varlığı olacaktır.

Kategori sayfası optimizasyonu, herhangi bir e-ticaret sitesi için zorunluluktur. E-ticaret için optimize edilmiş kategori ve alt kategori sayfaları, kullanıcıların aramalarını eşleştirmek için çok önemlidir. Dönüşüm oranı, arama motoru, pazarlama, açılış sayfası, müşteri deneyimi ve kullanılabilirlik optimizasyonları, kategori sayfalarının hem arama trafiğini hem de satışları olumlu etkiler. Bu sadece müşterinin sorunsuz bir alışveriş denetimi yaşamasını sağlamakla kalmaz; aynı zamanda arama motorlarının kategori sayfalarını daha iyi taranmasına ve sitenin yapısını anlamasına yardımcı olur.Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar