SOLERA - CHATBOT

Duygusal Tetikleyiciler ile E-Posta Tıklama Oranını Artırmak

Duygusal tetikleyici

Eğitimsiz bir e-posta pazarlamacısına, abonelerinizin e-postalarınızdaki bağlantıları tıklatmasını sağlamak, duvara spagetti atmak gibi hissettirebilir. 😊

E-posta pazarlama dünyasında, duvara yapışan spagetti “tetikleyiciler” diyoruz. Ve benziyorlar çünkü insanlar aynı şekilde birbirine bağlıdır. Beyindeki bazı ikna düğmelerine bastığınızda, okuyucuların umduğunuz eylemleri gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

E-posta tıklama oranını artırmak için kullanılan 4 tetikleyici şunlardır:

  • Kazanç
  • Mantık
  • Korku
  • Kıtlık


Bu duygusal tetikleyicileri sadece e-posta pazarlamasında kullan için değil, müşterilerinizin harekete geçmesini istediğiniz herhangi bir yere uygulanabilir. En son ne zaman büyük bir karar verdiğinizi düşünün. 

Bu duygusal tetikleyicilerin her birini birer birer inceleyelim…


✅Kazanç

Herhangi bir anda hepimiz bir şeyler kazanmak istiyoruz. Bir şeyin ne olduğu şu ana bağlıdır. 

Bazen bu hafta e-posta açık oranımızın neden %10 azaldığını öğrenmek istiyoruz. Diğer zamanlarda burrito kasesi kazanmak istiyoruz. 

Gerçekten o ana bağlı.

Birisi e-postanızı okuduğunda şu soruyu sormak istersiniz:

Bu bağlantıyı tıklarlarsa ne kazanacaklar?

Okuyucunuzun merak ettiği şey bu ve cevaplamanız gerekiyor. E-posta kopyanız, e-postadaki bağlantıyı tıklamanın belirli bir kazanç sağlayacağına dair söz vermelidir.

Bu E-postayı okuyarak sonunda bir şey kazanacağına onu inandırmalısınız.

Bu kazancı gören ve zihninde “evet” demek için duygusal olarak tetiklenen bir yanıtı olan herkes okumaya devam edecektir.

Ardından, tıklamayı yakından izlemeye devam ediyor, “… sürdürülebilir ve yaratıcı bir yaşam sürmek ve asla 'başarılı' ve aslında iş hedeflerinize ulaşmak arasında seçim yapmak zorunda değil.”


✅Mantık

İnsanlar duygusal nedenlerle satın alırlar - ancak satın almayı mantıkla haklı çıkarırlar.

Bir alıcının duygusal tarafına başarıyla itiraz ettiyseniz, satın almayı haklı çıkarmak için onlara pratik bir şey verme zamanı gelmiştir.

E-posta tıklamalarını teşvik etmek için istatistikleri, olasılıkları, karşılaştırmaları, uzman görüşlerini ve diğer pratik bilgileri kullanın. İkna etmek için sayısal verileri kullanın ve seçimlerinin mantıklı olacağına inandırın.


✅Korku

Doğru kitle ve doğru vaatle, bir okuyucunun korku düğmesine bastığınızda olağanüstü tıklama oranları elde edebilirsiniz.

Bu gerçekten olduğundan daha korkutucu geliyor. İnsanlar üzerinde tam Parazit'e gitmenize gerek yok, sadece bu bağlantıyı tıklamazlarsa gerçekleşmesini istemedikleri bir şey olabilir.

Örneğin Canva bunun iyi bir işini yapıyor. Bu e-postayı ilk kez okuduğunuzda, bana bu kopyanın korku yarattığını söylediğini düşünebilir misiniz?

e-posta tıklama oranını artırma


Bu yüzden Canva harika bir iş çıkardı. Birçok farkında olmadan, turkuaz düğmesine tıklamazsanız, içerikte hangi tasarım trendlerinin ortaya çıktığını bilemeyeceğinizden ve geride kalacağınızdan korkuyorlar.

Bir işletme sahibi sosyal medya katılımlarının düştüğünü, e-postalarının daha az tıklama aldığını ve web sitelerinin dönüşüm sağlamadığını görecek. 

Bir grafik tasarımcı, bir müşteriden tasarladıkları grafiğin eskisi gibi çalışmadığını belirten bir e-posta hayal edecektir.

Bunu korkutucu - ve tıklanabilir yapan da bu.


✅Kıtlık

Eğer okuyucularınız şimdi kampanyanız veya ürünlerinizle ilgili herhangi bir işlem yapmanın aciliyeti olmadığını düşünüyorsa, genellikle bunu yapmayacaktır. Kazanç, mantık ve korku teklif ediyor olabilir ama bu teklifinize kıtlık yani zaman sınırı koymazsanız, sadece kendilerine "Daha sonra anlarım/anlırım" diyeceklerdir ve unutacaklardır.

Geri dönüşümlerinizi hemen almak istiyorsanız bu Duygusal Tetikleyicileri bir arada kullanmanız daha etkili olacaktır.

Örneğin;
Bu butona 2 saat içerisinde tıklarsanız anında %10 indirim kazanacaksınız. Acele etmelisiniz!Etiketler: Duygusal tetikleyiciler, Duygusal tetikleyicileri kullanmak, Satış artırmanın yollarıYazar: Eren ŞENOĞUL
Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar