Drop Servicing Nedir?

Drop servicing


Birkaç yıl önce, girişimciler, drop servicing ürünleri ile çok az masrafla iş büyütebileceklerini fark ettiler. Ürünlerini depolamak için kendi fabrikalarını işletmeleri veya depodan kira ödemeleri gerekmiyordu.

Potansiyel müşterilerin ürünleri ile ilgilenmelerini sağladılar ve ürünü hemen kapılarına teslim edebilirlerdi.

İnternetin büyüsü açığa çıktı.

Şimdi, girişimciler aynı şeyi hizmetler için yapabileceklerinin farkındalar. Tıpkı drop shipping tüketicilere ürün satması gibi, drop servicing de diğer işletmelere hizmet satar.

Bir drop servicing işletmesinin sahibi olarak, çalışanların veya yüklenicilerin hizmetleri gerçekleştirmesini sağlarken işletmenin lojistiğini yürüteceksiniz. Müşterileriniz pazarlama, SEO veya Facebook reklam hizmetleri için ödeme yapacak ve "fabrika" ile "ürün" arasında aracılık yapacaksınız.

Bu durumda fabrika, işe alınan yüklenicileriniz ve bu hizmette uzmanlaşmış çalışanlarınızdır. Ürününüz uzmanlaştıkları hizmettir.

Bu hizmetler şöyle olabilir:

✔ Pazarlama
✔ SEO
✔ Facebook reklamları
✔ Reklam Yazarlığı
✔ İçerik yazma
✔ Grafik dizayn

Drop Servicing yeni bir kavram olmasa da, bunu desteklemek için tonlarca geçmiş başarı hikayesine sahip uygun bir iş modelidir.


Neden Bir Drop Servicing İşletmesi Kurmalı?

Drop Servicing işletmelerine acenteler de denebilir. Ajans modeli, belirli hizmetlerde harika olan ve kadroya daha fazla müşteri eklemeye yardımcı olan bir veya daha fazla kurucu veya yönetici ve gerektiğinde daha fazla ekip üyesi tarafından yönetilen bir ekip oluşturur.

İşin arka ucunda yetenekli olan girişimciler için idealdir. Küçük kalplerini devredebilirler ve ihtiyaç duyduklarını düşündükleri için değil, ihtiyaçları için nasıl işe alınacaklarını bilirler.

Bu girişimciler iş konusunda yetenekli olsalar da, SEO veya metin yazarlığı gibi belirli bir uzmanlıkta yetenekli olmak zorunda değillerdir. İçerik pazarlama trendlerine ayak uyduramazlar veya çok yetenekli bir metin yazarı olmaya odaklanmazlar. 

Bunun yerine, işlerini daha sorunsuz bir şekilde yürütebilen ve belirli bir hizmet için harcadıkları süreye bağlı olmayan bir iş kurma konusunda tutkulu olan operasyonlara ayak uydururlar. 

İşte bu yüzden girişimciler Drop Servicing iş modeline bakıyorlar. 

Gelen olası satışların bir dönüşüm hunisini oluştururken, çalışmalarına daha fazla zaman harcamadan işlerini ölçeklendirebilirler. 

drop servicing

Drop Servicing İşine Nasıl Başlanır?

Drop Servicing ile ilgilenen bir girişimci olarak yapacağınız ilk şey nişinizi seçmektir. Müşterilerinize ne sunuyorsunuz? Onlara çok çeşitli hizmetler veya belirli bir hizmet sunabilirsiniz.

Örneğin, A'dan Z'ye pazarlama yardımı sunarak marka mesajlaşmalarında e-posta kampanyalarına kadar onlara yardımcı olabilirsiniz veya onlara web sitesi sayfaları için metin yazarlığı gibi belirli bir hizmet sunabilirsiniz.

Hizmetinizin ne olacağını öğrendikten sonra ekibinizi bulmaya başlayacaksınız. Bilgili pazarlamacılara, metin yazarlarına vb. İhtiyacınız olacağından, bu alanda deneyimi olan ve öğrenmeye hazır olan kişileri işe almanız gerekir. Pazarlama dünyası her zaman değiştiği için, düzenli olarak kurslar ve çalışmalar yoluyla en iyi uygulamalar konusunda eğitilmeleri gerekecektir. Ayrıca, metin yazarlığı veya SEO sertifikası alarak uzmanlıklarını sergilemelerini de sağlayabilirsiniz.

Ardından, müşteri aramaya başlamanız gerekir. Bir pazarlamacı olarak müşterileriniz her yerdedir - sadece onlarla anlayabilecekleri bir dilde konuşma meselesidir.

Örneğin, Facebook reklam kampanyaları yürütmek isteyen, ancak ekibinde kimsenin yeterince deneyimlemediği bir işletmenin bir açık noktası vardır. Daha fazla ürün satabileceklerini biliyorlar, ancak onlara bir yatırım getirisi sağlayacağını bildikleri bir Facebook kampanyası oluşturmadan sıkışmışlar. 

Girdiğiniz yer burası.

İşte tam da bu noktada işletmenin açık noktasını kapatacaksınız. (bu durumda, kendi arzusu Facebook reklam kampanyaları başlatma).

Onlara, açılış sayfalarınız, sosyal medya gönderileriniz, reklamlarınız ve pazarlama sürecinizdeki diğer tüm içeriklerle karşılaştığınız sorunu anladığınızı göstereceksiniz. Bu, onları Müşteri Değer Yolculuğu'na yönlendirerek yardımcı hizmet işinizin yeni farkındalığından ödeme yapan müşterilere geçmelerini sağlayacaktır.

Ve bu, drop servicing işiniz için temelleri oluşturacaktır.

Başlamak için hazır olduğunuzda, tanımlamanız gereken birkaç şey var…

# 1: "Yapacağınız" hizmeti seçin.

# 2: İdeal müşterinizi tanımlayın.

# 3: Bunları şirketinizin yeni farkındalığından ödeme yapan bir müşteriye nasıl taşıyacağınızı öğrenin

Bu temel bilgileri rotanıza ekledikten sonra, başlamaya ve ilerlemeye hazırsınız!
Yazar: Eren ŞENOĞUL | E-Ticaret Danışmanı
Görüşleriniz

Yorumlarınız

0 Yorumlar