SOLERA - CHATBOT

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret Domain Uzantısı

Domain, bir web sitesinin adıdır. Alan adı olarak tabir edilir ama genellikle domain olarak kullanılır. İnternet tarayıcılarına yazılan site adreslerine “domain” adı verilir. Bir internet sitesi kurmak için ilk olarak ihtiyaç duyulan şey, sitenin ismi, yani domaindir. Örneğin benim web sitemin domain adı: www.erensenogul.com 'dur. Bir kişi, firma veya kurum için alınacak domain seçerken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.


Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain firmaları aracılığı ile alınabilen domain için öncelikle bir isim belirlenmelidir. Bir markanız varsa, bu alan için marka isminizi kullanmanız önceliğiniz olmalıdır. Belirlediğiniz alan adını, ilgili sorgulama alanında sorgulamanız gerekmektedir. Seçtiğiniz isim daha önce alınmışsa bu ismi kullanamazsınız. Eğer domain daha önce alınmışsa domain sahibinin izni dahilinde ilgili kişinin telefon numarası veya adresi gibi bilgiler görüntülenebilir. Bu bilgiler doğrultusunda sizden önce bu ismi alan kişi ile iletişim kurarak alan adını kendinize yönlendirebilirsiniz.


Domain alırken dikkat edilecek noktalar;


Türkçe karakter kullanmayın

Domain adı seçerken Türkçe karakter kullanılmamalıdır. Yani isim, “ı, ş, ü, ö” gibi harfler içermemelidir.


 Domain kısa ve öz olsun

İnternet kullanıcıları kısa, öz ve akılda kalıcı domainlere daha çok ilgi duyar. Ayrıca, Google başta olmak üzere bütün arama motorları kısa ve öz domainleri daha çok sever. Bir domainin söylendiği gibi yazılması her zaman tercih sebebi olmalıdır. Tire işareti bulunan, “v” veya “w” harfleri içeren veya peş peşe aynı harflerin geldiği isimler ideal değildir. Çünkü telaffuzu zordur ve açıklama yapmak gerekebilir. Yedi karakterden kısa domainler çok iyidir. Bu mümkün değilse domain uzunluğu 7 - 12 karakter olmalıdır.


 Uzantı seçimine dikkat edin

Domain adını belirledikten sonraki aşama internet adresi uzantısıdır. “.com” uzantısı, internette en popüler uzantıdır. “.net” ve “.org” uzantıları da diğer popüler uzantılardır. Ticari siteler için global anlamda en geçerli domain uzantısı “.com”dur. “.com.tr” ve “.net.tr” gibi uzantılar, Türkiye’de yaygındır. Bu sebeple Google Türkiye arama motorunda üst sıralarda çıkmaya yardımcı olur. Markalaşma yolunda ilerlemek istiyorsanız, alan adına ait tüm uzantıları almanızı öneriyorum.


 Benzer isimleri ve domainleri de alın

Özellikle ticari işletmelerin domain alırken benzer/yakın isimleri ve aynı ismin farklı uzantılarını alması önerilmektedir. Örneğin; bir domainin “.com” uzantısı alınmışsa “.com.tr” uzantısı da alınmalıdır. Çünkü rakiplerin diğer uzantıyı alıp kullanması olasıdır. Mümkünse aynı domainin “.net” ve “.org” uzantılarının da alınması mantıklı olacaktır. Ayrıca, sınır ötesi e-ticaret yapan firmaların hedef ülkenin uzantılarını da alması yerinde olacaktır.


 Kullanılmış domain almayın

Bazı domainler bir süre kullanıldıktan sonra boşa çıkabilir. Domain güzel bir isim olsa da daha önce kullanıldığı için hedef kitleye veya tüketicilere ulaşmak zor olabilir. Örneğin; güzel bir domainin “.com” uzantısının boş olması daha önce kullanıldığının bir işareti olabilir. Yine de ikinci el bir domain almanız gerekirse sitenin daha önce hangi amaçla kullanıldığı ve prestiji araştırılmalıdır.


 Sosyal medyayı da düşünün

Artık sosyal medyasız bir internet sitesi adresi düşünülemiyor. Bu sebeple domain seçerken aynı ismin sosyal medya hesaplarının da müsait olmasına dikkat edin.


Kaynak: eticaret.gov.tr
Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar