SOLERA - CHATBOT

Dijital Reklamcılık Nedir?

Dijital Reklamcılık | Eren ŞENOĞUL

Dijital reklamcılık, herhangi bir işletmeyi online başlatmanın, büyütmenin veya ölçeklendirmenin en güçlü yollarından biridir.

Dijital Reklamcılık Dönemi;

✔ Her sektörde, her boyutta ürün veya hizmet için çalışabilir.

✔ Bu kadar büyülü olan ne? Neden bu kadar iyi çalışıyor?

Yeni başlayanlar için, dijital reklamcılık size her işletmenin ihtiyaç duyduğu tek şeyi oluşturmak için ölçeklenebilir ve öngörülebilir bir yol sunar:


Sitenize gelen trafik.

Hepimiz müşteri üretmemiz gereken, gelir elde etmemiz gereken potansiyel müşteriler oluşturmak için trafiğe ihtiyacımız duyarız.

Tabii ki, başarılı olmak için trafikten çok daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Bunun için, harika bir teklif, arzu edilen bir ürün veya hizmet, iyi tasarlanmış bir web sitesine vb. İhtiyacınız var. Ama trafik olmadan bunların hiçbiri önemli olmayacak… Çünkü kimse onları gerçekten görmeyecektir.

Ve işte bu aşama dijital reklamcılığın devreye girdiği yerdir.

Ancak çok fazla ayrıntıya girmeden önce, temel bilgilerle başlayalım ve hepimizin aynı sayfada olduğumuzdan emin olalım.


Dijital Reklamcılık Nedir?

Dijital reklamcılık” dediğimizde, ücretli medya satın alımından bahsediyoruz. İnsanların dikkatini online (çevrimiçi) almak için para harcama sürecidir, böylece onları yeni bir müşteriye dönüştürebilirsiniz.

Yeni bir gelişme gibi görünebilir, ancak konsept uzun zamandır var. Değişen tek şey kullandığımız ortamlar veya kanallardır.


Dijital reklamcılığı, web sitenize trafik gönderen bir su hortumu gibi düşünün. Bununla ilgili en güzel şey, öngörülebilir olması ve tamamen kontrolünüz altında olmasıdır.

Daha fazla trafiğe mi ihtiyacınız var? Hortumu açın. Tamamen size bağlı 😊 👍

Trafiği bir süre duraklatmanız mı gerekiyor? Hortumu kapatmanız yeterlidir. 👎

Dijital reklamcılığın paraya mal olduğu konusunda şikayet eden birçok insan var. Tüm trafiğini SEO ve organik sosyal medya gibi "ücretsiz" kanallardan almayı tercih ediyorlar .

Ancak bu “sadece organik” yaklaşımla ilgili 3 ciddi sorun var:

✖ Her şeyden önce, organik trafik elde etmek çok fazla iş gerektirir. Bu yüzden gerçekten ücretsiz değildir. Aslında çok daha fazlasını bile harcıyor olabilirsiniz.

✖ İkincisi, trafiğiniz Google / Facebook algoritmasına bağlıdır… herhangi bir zamanda değişebilir ve bir güncellemenin yanlış tarafındaysanız trafiğinizi azaltabilir.

✖ Son olarak, trafiğiniz üzerinde hiçbir kontrole sahip değilsiniz ve ölçeklendirme şansınız ücretli trafik eklemekten daha azdır.

Facebook ve Google gibi şirketler paralarını reklam gelirlerinden elde ediyorlar, bu da maruz kaldıklarının çoğunu ücretli trafiğe kaydırmak gibi bir çıkarı olduğu anlamına geliyor.

Organik trafik almaya çalışmamanız gerektiğini söylemiyoruz. Aksine, organik trafiği seviyoruz!

Ama başlatılması ve online (çevrimiçi) gerçek bir iş. Büyümek, markalaşmak, marka bilinirliğini artırmak ve çok daha fazla kitleye ulaşmak isteyenlerin ücretli dijital reklamcılıkta ustalaşması gerekiyor.

Bunun içinde büyük resmi görmeniz gerekiyor.
Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar