Advertisement

SOLERA - CHATBOT

Başarılı Instagram Yönetimi - 2020


instagram yönetimi

En popüler sosyal medya platformu olan Instagramda, 2020 yılında başarılı bir şekilde Instagram yönetimi gerçekleştirmek isteyen kişi ya da markaların ciddi rekabetle karşılaştığını gözlemliyoruz. Rekabetin artmış olduğu bu platformda öne çıkmak için artık sadece en çok kullanılan tagları (etikletleri/#) kullanmak ve düzenli paylaşım yapmak yeterli olmamaktadır.

Daha fazla etkileşim kurmak ve takipçi kazanmak için Instagram profilinizde sosyal medya stratejilerini doğru bir şekilde kurgulamak ve kullanmanız gerekecektir.

2020'de başarılı bir instagram yönetimi nasıl yapılır, şimdi inceleyelim.


AR (Artırılmış Gerçeklik) Hikayelerini Kullanın

Instagram 2018 yılında tanınmış marka ve ünlülerin kendi artırılmış gerçeklik (AR) efektleri oluşturmalarına izin veren bir beta program sunmuştu. Artık Instagram, bu özelliğin kullanımı genişleterek, markaların kendi özel AR efektlerini oluşturmasına izin veriyor. Dolayısıyla markanızı öne çıkarak yaratıcı içerikler ortaya çıkarmak ve akıllarda kalmak, Instagram etkileşiminiz için oldukça faydalı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.


✅ Hedef Kitle Seçin

İşletmeniz için en önemli kriterlerden bir tanesi hedef kitle seçiminiz olacaktır. Hedef kitleyi doğru tanımlamak, başarılı instagram yönetimi konusunun en önemli adımlarından bir tanesidir. Instagram üzerinde yapılan en büyük hatalardan bir tanesi takipçi satın almaktır. Takipçi sayınız artsın diye kullandığınız bu yöntem, uzun vadede instagram hesabınıza ciddi zararlar vermektedir. Takipçi satın almaktan uzun, tüm bunlara ayıracağınız bütçeyi ve zamanı reklam alanlarında kullanmanız daha verimli ve kalıcı sonuçlar almanız için faydalı olacaktır.

Hedef kitle nasıl belirlenir?

Hedef kitle belirlerken şu sorulara net ve doğru cevaplar verebiliyor olmanız gerekir;
 • Cinsiyet
 • Yaş aralığı
 • Eğitim durumu
 • Gelir seviyesi
 • Medeni hâli
 • Bu kitle neleri sevmez?
 • Ürünü tercih edecek kişiler, sence hangi sosyal medya kanalını daha aktif kullanmaktadır?

✅ Instagram Alışveriş Özelliğini Açın

Eskiden instagram üzerinden bir şey satmak istendiğinde, o görsele sponsorlu reklam çıkılıyordu ve o reklam üzerinden ziyaretçileri web sitesine yönlendiriliyordu. Bu yöntemi kullanan hala çok fazla marka bulunuyor ama artık buna ihtiyacımız kalmadı; çünkü Instagram Alışveriş Özelliği ile birlikte kullanılar ürünleri doğrudan instagram üzerinden, hiç instagramdan ayrılmadan satın alabiliyorlar.

Instagram Alışveriş Özelliği nasıl açılır?

Instagramda alışveriş özelliğini açmak ve ürün etiketlemek şu an için Türkiye'de bulunmuyor ama belirli bir ücret karşılığında bazı ajanslar bu özelliği aktif ediyor. Yani Türkiye için açık olmasa da kullanılabiliyor. :) Bir çok türk markası bu özelliği aktif olarak kullanıyor.


✅ Hikaye Reklamlarına Önem Verin

Instagram deyince akla gelen ilk şeylerden bir tanesi tabi ki hikaye (story) özelliği. Hatta instagram ile başlayan bu hikaye işi, şu an neredeyse çoğu platformda kullanılmaya başladı. Hatta e-ticaret siteleri bile instagram hikaye özelliğini kendi sitelerine ekledi ve kendi hikayelerini paylaşmaya başladı bile. 

Instagrama ilk girişte kullanıcılar postlara bakmaktan çok, hikayeleri geziyorlar. Bu yüzden instagram hikayeleri ürünlerinizi tanıtmanın ve satın almaya teşvik etmek için oldukça önemli.

Instagram hikaye reklamlarını kullanmak için Facebook Reklam Yöneticisi ekranını kullanabilirsiniz.


✅ Daha Fazla Video Kullanın

Durağan ve sıradan görseller zamanla etkisini kaybedecektir. Sürekli benzer şeyler görmek takipçilerini sıkabilir ve sizi takip etmekten vazgeçmelerine neden olabilir. Instagram'da fotoğraf paylaşmı yapanlardan çok video paylaşımı yapanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Artık videolar daha fazla izleniyor ve daha fazla etkileşim kuruyor. Bunun için IGTV özelliğini kullanabilirsiniz. Daha uzun videolar yükleyebilir ve takipçileriniz için daha eğlenceli içerikler üretebilirsiniz.


Görüşleriniz

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

 1. Hocam peki instagramda otomatik görsel nasıl çıkabiliriz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hootsuite kullanabilirsiniz. 30 gönderiye kadar ücretsiz otomatik post gönderimi ayarlayabiliyorsunuz. Dilerseniz ücretli üyelik alarak, gönderi sayısını arttırabilirsiniz.

   Sil

Bu konu hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yorumlarda yazmayı unutmayın

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)