SOLERA - CHATBOT

Dijital Reklamcılığın En Önemli 5 Avantajı

Dijital Pazarlamanın Avantajları

Dijital reklam stratejisi olmayan küçük bir işletme, kaptansız bir gemi gibidir.

Abartı gibi mi geliyor?

Geleceği düşündüğünüz zaman değil. İki milyardan fazla insanın 2021 yılına kadar online alışveriş yapması bekleniyor. Bu büyük alışveriş oranı hem ürünleri hem de online olarak sunulan hizmetleri içeriyor.

Doğru dijital reklamcılık stratejisi uygulandığında, işletmeniz satış, potansiyel satış veya başka herhangi bir hizmet olsun, sonuçlarda gerçekten bir artış görebilir.

Küçük bir işletme, akılda tutulması gereken bir ana hedefle başlar: büyümek. Küçük işletmelerin büyümesi için, insanları markaları, ürünleri ve hizmetleri hakkında bilgilendirmeleri gerekir. Ürünlerini veya hizmetlerini oraya çıkarmak için etkili dijital reklamcılık stratejilerine ihtiyaçları vardır. Şimdi soru, hangi reklam stratejisinin kullanılacağıdır. Belki de en iyi cevap şirketin vizyonuna ve hedeflerine en uygun olanı seçmektir.

Dijital Reklamcılığın Yararları

Dijital reklamlarınızın yararları bazen geleneksel reklamcılık ile yapacağınız reklamlardan çok daha fazla ve etkilidir. İşte dijital reklamcılığın en önemli 5 avantajı;


1. Maliyet ve Etkinlik ✅

Dijital reklamcılık, özellikle çok daha pahalı olan geleneksel reklamcılıkla karşılaştırdığınızda düşük maliyetlidir. Küçük işletmeler için maliyet anlaşılır bir şekilde büyüktür. Kaynakları sınırlı olduğu için bütçelerini nasıl ve neye harcadıkları konusunda çok dikkatli olmaları gerekir.

maliyet şenoğul


Dijital reklamcılıkta çok daha uygun fiyatlı ve herhangi bir maliyetten tamamen arınmış olabileceği durumlar bile var. Bazı sosyal medya platformlarında yayın yapmak size hiçbir maliyeti yoktur. Başka şeyler için kullanabileceğiniz paradan tasarruf ederken, sosyal medyanın eşsiz erişimini elde edersiniz.

Google Ads veya Facebook Reklamları vb. İle dijital reklamcılığa yatırım yapsanız bile, 1.000 gösterim başına maliyet veya tıklama başına maliyet, bir reklam panosu veya basılı reklam için ödeme yapmaktan çok daha az pahalıdır (pahalı olmasına rağmen yine de çok fazla kişiye ulaşamayabilir!)2. Hızlı ve Planlaması Kolay ✅

Dijital reklamcılık aynı zamanda hızlı ve planlaması kolay olma avantajını da sunar. Önceden planlanması gereken geleneksel reklamlar için de aynı şey söylenemez. Haftalar hatta aylar alabilir.

Dijital reklamcılıkta durum böyle değil. Bir dijital reklam kampanyası oluşturmak için gereken süre, geleneksel pazarlamaya göre çok daha hızlıdır.

Diyelim ki aniden son bir ürününüz için satış yapmaya karar verdiniz. Dijital kullanıyorsanız, zamanınız varsa ve ne yaptığınızı biliyorsanız neredeyse anında bir reklam kampanyası yayınlayabilirsiniz.


3. Kolay Takip ✅

Dijital reklamcılığın planlanması kolay olduğundan, takip edilmesi de kolaydır. Reklam kampanyanız hakkında bir şey veya herhangi bir şey bilmek istiyorsanız, dijital reklam kampanyanızdan anında öğrenebilirsiniz.

Sizin için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilmek ister misiniz? Dijital seçenek, kampanyanızın tüm önemli yönlerini ölçerek sizin için kolaylaştırır.

Bütün dijital reklamların bir analitik sayfası vardır ve tüm verileri ölçümlerler. Böylece kullandığınız reklamların performansını kolayca takip edebilirsiniz.


4. Kolay Güncelleme ✅

Dijital reklamcılığın izlenmesi kolay olduğu için güncellenmesi de kolaydır. Kampanyanızda hem büyük hem de küçük değişiklikler yapmak istiyorsanız bu son derece yararlıdır.

Aniden dün yayınladığınızdan daha iyi bir mesaj düşündüyseniz? Yoksa sadece birkaç saat önce ortaya koyduğunuz mu? Sitenizde kısa, geçici bir satış yapıyorsanız ne olur?

Google Ads, Facebook Reklam Yöneticisi vb. Kullanıyor olun, mesajınızı reklam platformunuz üzerinden güncellemeniz yeterlidir.


5. Hedef Kitle Seçimi ✅

Dijital reklamcılık hedeflenmektedir . Bu, reklamı kimin gördüğünü mutlak bir şekilde kontrol ettiğiniz anlamına gelir. Ve belki daha da önemlisi, reklamınızın yalnızca gerçekten ilgilenenler tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya ağları gibi platformlar tarafından size sunulan birçok araç bunu mümkün kılar. Örneğin, bir çocuk giyim hattınız olduğunu varsayalım. İki ila üç yaşındakiler için üretilen ürünleriniz için reklam kampanyanızı artırmak istiyorsunuz.

Ebeveynlerin Google'da ürününüzde arayacağı alakalı anahtar kelimeleri hedefleyebilir veya küçük çocukların ebeveynlerini doğrudan sosyal medyada hedefleyebilirsiniz!


Edit: Eren ŞENOĞUL
Kaynak: Lyfe Marketing


Etiketler: Dijital reklamcılık nedir, dijital reklamcılığın avantajları nelerdir, Dijital reklam neden önemli, dijital reklamın yararları

Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar