SOLERA - CHATBOT

Zuckerberg Facebook'un Koronavirüs Komplolarını Durdurabilir mi?

Facebook Koronavirüsle Mücadele Ediyor!

Facebook Koronavirüs Komplolarını Durdurabilir mi?

Kriz döneminde, şimdi muhtemelen dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca insan için en önemli haber kaynağıdır.

Peki, Facebook yeni koronavirüs hakkında doğru ve zamanında bilgi verdiğinden emin olmak için ne yapıyor? Mark Zuckerberg'e göre çok.

Dün gece bir gönderide, Facebook'un kurucusu , şirketin virüse verdikleri yanıtı koordine etmek için sağlık yetkilileri ile yakın bir şekilde çalıştığını açıklıyor.

"Herkesin güvenilir ve doğru bilgilere erişmesini sağlamaya odaklandık" diyor.

Bu çabanın bir parçası olarak, herhangi bir koronavirüs araştırması, kullanıcıları Dünya Sağlık Örgütü'ne veya yerel sağlık otoritelerine bilgi için yönlendiren bir pop-up üretir.

Facebook ayrıca insanları bilgilendirmek için DSÖ'ye ücretsiz reklamlar verdi ve Mark Zuckerberg, sosyal ağın Covid-19'u içeren savaşta yer alan diğer organizasyonlara milyonlarca reklam kredisi vereceğini söyledi.

Ancak spam ve yanlış bilgilendirme ile mücadele etmek için de bir iş var.

Facebook'un kurucusu, herkesin deneyimlerini paylaşabilmesi önemli olmakla birlikte, firmanın yanlış iddiaları ve komplo teorilerini ortadan kaldırdığını söylüyor. Ayrıca durumdan yararlanan reklamları da engelliyor - "örneğin, ürünlerinin hastalığı iyileştirebileceğini iddia etmek".

Bu, özellikle Facebook Grupları içinde dolaşan bilgiler söz konusu olduğunda, mamut bir görevi kanıtlaması muhtemeldir.

Örneğin, Stop 5G UK grubuna bakın. Üyeleri komplo teorileri yayınlamakla meşgul.

"Başka biri, Coronavirus aldatmacasının bir kısmının Brexit'in gerçekleşmesini baltalamak ve önlemek olduğunu düşünüyor mu?" bir gönderi okur.

"Coronavirus - Globalist Araç" gibi başlıklara sahip YouTube videoları da paylaşılıyor.

Pek çok kullanıcının YouTube videolarına bağladığı gerçeği, Facebook'un yanlış bilgiye karşı savaşa katılmak için platforma güvenmesi gerektiği anlamına geliyor.

Ancak YouTube'un komplo teorilerinin yayılmasını durdurma çabalarına rağmen, kendi uygulaması, dünyanın dört bir yanından çeşitli "uzmanlarla" çalkalanıyor ve zorunlu aşılama yapmak için virüs, 5G ve küresel arsaları birbirine bağlayan uzun aralıklar sunuyor.

Bunlardan bazıları, hem YouTube hem de Facebook'un sahte tedavilerle ilgili kurallarını ihlal ediyor gibi görünüyor.

Birkaç gün önce, 5G karşıtı bir İngiliz kampanyasından bir video için YouTube'u uyartım. Ayrıca, anti-radyasyon davlumbazları ve çadırlar gibi ürünler sunan bir çevrimiçi mağazasına sahiptir.

Bu durumda, videosu hem 5G'ye hem de koronavirüse karşı koruma sağlayan bir Rus USB çubuğunu tanıttı. YouTube bunun kurallarını çiğnediğini kabul etti ve iptal etti.

Kaynak: bbc
Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar