SOLERA - CHATBOT

Online Oyun Nasıl Yapılır? (Ayrıntılı Anlatım)

online oyun nasıl yapılır, modd.io
Kendi Oyununu Yap!

Online Oyun Nasıl Yapılır?

Çoğu insan oyun oynamaktan büyük keyif alıyor. Son zamanlarda online oyunlara karşı ilginin artması ile birlikte artık çoğu oyun şirketi kendi online oyunlarını sunmaya, hatta mevcut oyunlarına online mod eklemeye başladı. Eğer siz de online oyunları seviyorsanız neden kendi oyunuzu yapmıyor ve bunu arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz?

Bu yazımızda agar.io tarzi io oyun yapımından bahsedeceğim. Eğer sizde web tarayıcı üzerinden oynanan io oyunlardan hoşlanıyorsanız modd.io alt yapısını kullanarak kendi oyununuzu ücretsiz bir şekilde bedava olarak kolayca yapabilirsiniz. Hadi başlayalım!

Modd.io Nedir? Modd ile Online Oyun Yapmak

Modd.io, online oyun severler için kendi oyunlarını yapmalarını sağlayan ve görsel yerleştirme ile çalışan, scprit komutları ile şekillendirilen bir web tabanlı oyun yapma uygulamasıdır.


Modd.io ile Oyun Nasıl Yapılır?

✅ Öncelikle https://www.modd.io/ linkine tıklıyorsunuz ve üye oluyorsunuz.

✅ Üye olduktan sonra üye girişi yaparak "Start making games for Free" butonuna tıklıyorsunuz.

modd io oyun yapımı
1. adım start making games for free tıklamak
✅ Yeni gelen pencerede "Create a new game" yazısını tıklıyor ve yeni bir oyun oluşturmak için ilerliyorsunuz.

2. adım yeni bir oyun dosyası oluşturmak
✅ Create a new game dedikten sonra karşımıza bir pencere geliyor ve bize 2 seçenek sunuyor.

3. adım kodlama modunu seçin. Temel mi yoksa gelişmiş mi?

1. Basic 

Oyunun basit ve önceden tanımlanmış bazı klasik hareketlerini size sunuyor. Hiçbir geliştirme yapmadan kolayca oyunun size sunduğu imkanları değerlendirerek oyun yapabilirsiniz.

2. Advanced

Eğer biraz html ve java bilginiz varsa ya da kodlama ile ilgileniyorsanız bu özelliği seçebilirsiniz. Oyunun arka planında çalışan scprit dosyasını sizlere gösteriyor ve üzerinde değişiklikler yapabiliyorsunuz. Eğer bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz, dosya içerisinde bir şeyler değiştirirken dikkatli olmalısınız.

✅ Seçiminizi yaptıktan sonra sizden oyun modu seçmenizi istiyor
4. adım oyun modunuzu belirleyin

1. Black Template

Boş bir oyun alanı açıyor. Oyunun tüm kurallarını ve içeriklerini doldurmak size kalıyor. Eğer acemiyseniz ve ilk oyununuz ise bu modu seçmeyin

2. Basic Movement Only

Bu mod oyun içerisinde otomatik olarak bir oyuncu karakteri oluşturuyor ve oyuncuyu W,A,S,D tuşları ile hareket ettirebiliyorsunuz. İyileştirme ve eklemeler yapmazsanız sadece boş boş haritanızda gezebilirsiniz

3. Basic Movement With PVP

PVP modu, hazır silah ve karakter ile birlikte açılıyor. Bu mod karşılıklı savaşmanızı sağlıyor ve siz ölene kadar ayakta kalıyorsunuz. Herkes birbirini öldürmeye çalışıyor ve her öldürülen adam 1 puan sayılıyor.

4. Big Eats Small

Agar.io oynayanlar bilir. Büyük balık, küçük balığı yer! Karakteri mouse ile hareket ettirebildiğiniz ve sizden küçük oyunları yiyerek büyüdüğünüz bir oyun modunu kapsıyor.

5. Team vs. Team

Adından da anlaşılacağı gibi takım oyunu oluşturmanızı sağlar. Oyun karakterleri ve silahlar otomatik yüklenir. Varsayılan olarak tank savaşı gelecektir. Kırmızı ve mavi takım olmak üzere iki takım birbirini yok etmek üzere savaşacaktır.

6. Tower Defense

Defans oyunlarını sevenler için tasarlanmış bir hazır mod daha! İster kendiniz, isterseniz arkadaşlarınız ile birlikte oynayarak kalenizi savunmaya çalışıyorsunuz. Üstelik oyun geliştirmesi sizde olduğu için oyuna istediğiniz silahları dahil edebilirsiniz.

7. Battle Royale

Pubg Mobile oyuncularını sevindirecek en güzel modlardan bir tanesi. Hayatta kalma mücadelesi verdiğiniz bu oyunda tıpkı pubg mobile'de olduğu gibi alan daralma sistemi bulunuyor. Oyun başlarken dağıtılan loot kutularından silahlar elde edebilir ve hayatta kalma mücadelinizi başlatabilirsiniz. Online ücretsiz oyunlar kategorisinde en çok oynanan oyun modlarından bir tanesidir.

8. Battle Royale with shield

Bu mod 7. mod ile aynıdır. Tek farkı oyuna kalkan ile başlıyorsunuz.
✅ Oyunu modunu seçtikten sonra da harita seçmenizi istiyor.

5. adım harita seçin

Oyun tarzınıza göre bir harita seçimi yaptıktan sonra "Create Game" butonuna tıklıyor ve oyununuzu yapmaya başlıyorsunuz.

Oyun tasarımınız bittikten sonra "Publish" diyerek oyunuzu diğer oyuncular ile paylaşılır hale getirebilirsiniz. İsterseniz oyunun linkini arkadaşlarına göndererek onları davet edebilirsiniz.

Son adım: Oyunu bitirin ve paylaşın

Modd.io, bu yazıda genel olarak anlatılmıştır. Eğer bu işi gerçekten yapmak ve düzgün bir şekilde kendi oyununu paylaşmak isterseniz yorum kısmında rehberin devamını talep edebilir veya takıldığınız yerleri sorabilirsiniz. Keyifli çalışmalar :)
Etiketler: Online oyun yapmak, oyun nasıl yapılır, modd io nedir, io oyunlar nasıl yapılır, ücretsiz online oyun yapımı, ayrıntılı ve resimli online oyun yapmak

Görüşleriniz

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

 1. Modd.io güncellendi, artık online oyun burda anlattığımda çok kolay :)

  YanıtlayınSil
 2. Teşekkürler,Hocam daha kaliteli bi şeyler yapabilmek için devamını getirebilir misiniz?

  Gelirse çok güzel olur gerçekten :>)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok keyifli ve kolay bir platform ama geliştirmek için biraz teknik bilgi istiyor. Örnek oyunlar yapıp, nasıl yapıldığını gösteren birkaç yayın hazırlayabilirim (y)

   Sil

Bu konu hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yorumlarda yazmayı unutmayın

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)