SOLERA - CHATBOT

Hantavirüs Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Coronavirüs'ün hemen ardından ve henüz onunla mücadele bitmemişken yeni bir virüsün daha yayıldığı duyuruldu. Haber duyurulduktan hemen sonra insanlar Hantavirüs nedir, belirtileri nelerdir gibi araştırmalar yapmaya başladı. Peki Hanta virüs nedir ve nerede ortaya çıkmıştır? İşte hantavirüs hakkında merak edilenler;

hantavirüs salgını

Hantavirüs Nedir?

Coronavirüs'ün hemen ardından ortaya çıkan hantavirüs, kemirgenlerde bulunur ama onları hasta etmez. İnsanlar da bu kemirgenlerin idrarı, tükürüğü veya dışkısı ile temas ederse hantavirüse yakalanabilir.

Hantavirüs'ün insan ile bağlantısı tamamen kemirgen hayvanların dışkılarının solunmasıyla veya teması ile ilişkilendirilmiştir. 


Hantavirüs Nerede Ortaya Çıktı?

Corona Virüs şokunun ardından Çin'den başka bir virüs haberi daha geldi. Çin'e yakınlığıyla bilinen ve İngilizce yayın yapan Global Times'ın haberine göre; Yunnan'dan Shandong'a otobüsle dönen bir kişi hayatını kaybetti ve yapılan testte Hanta Virüsü'nün pozitif olduğu belirlendi. Otobüsteki diğer 32 yolcuya da test yapıldı.


Belirtileri Nelerdir?

Hantavirüs, damar çeperlerine hasar veren bir hastalıktır. Damardaki bu değişim, hipertansiyona, akciğer ödemine, böbrek yetmezliğine ve şoka kadar gidebilen ölümcül hastalıklara sebep olabilir.

Erken belirtiler; Halsizlik, yorgunluk, ateş, büyük kas gruplarında ağrılar (kalça, omuz, sırt). Ayrıca baş ağrısı görülebilir. Baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, kusma ve bulantı gibi semptomlar da görülebilir.

Geç belirtiler; Hastalık başladıktan 4 - 8 gün sonra, hantavirüs sendromu gelişir. Akciğer ödemi ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı, gibi geç bulgular ortaya çıkabilir. Eğer HFRS sendromu gelişmişse idrar miktarında azalma olur ve böbrek yetmezliği başlar.

Hantavirüs Nasıl Bulaşır?

Kemirgen hayvanlar hantavirüs taşıyıcısıdır. Özellikle şehirlerde ve kırsal bölgelerde  insanlar için ciddi tehlikeler teşkil eder.

- Kemirgen hayvanların dışkılarının insan tarafından teması ve solunması
- Kemirgen bir hayvanın insanı ısırması ile hantavirüs bulaşması çok nadirdir
- Hantavirüs temasla insandan insana geçmez
- Hantavirüs, koyun, kuzu, inek, kedi, köpek gibi hayvanlarda görülmez ama bir kemirgen ile teması varsa onların da dışkılarının kontrol edilmesinde fayda olabilir.
Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar