SOLERA - CHATBOT

Müşteri Deneyimi Yönetimi (MDM - CXM) Nedir?

Müşteri İlişkileri Yönetimi | Eren ŞENOĞUL

Müşteri Deneyimi Yönetimi (MDM)

Customer Experience Management (CXM)

Müşteri deneyimi, müşterilerinizin yaşam döngüsü boyunca markanızla olan tüm etkileşimlerinden kaynaklanan, markanızla olan ilişkilerinin hem bilinçli hem de bilinçaltı algısı olarak tanımlanır.

Müşteri deneyimi yönetimine gelince, Gartner bunu tanımında oldukça iyi özetliyor: “müşteri beklentilerini karşılamak veya aşmak için müşteri etkileşimlerini tasarlama ve bunlara tepki verme ve böylece müşteri memnuniyetini, sadakati ve savunuculuğu artırma”.

Müşteri deneyimi yönetimi, çevrimiçi müşterilerinize hizmet vermekten daha fazlasıdır. Müşterilerin nerede alışveriş yaptığını ve hangi marka köpek mamasını aldıklarını bilmekten daha fazlası. Bu, müşterilerinizi o kadar eksiksiz tanımakla ilgilidir ki, yalnızca size sadık kalmakla kalmayacak, aynı zamanda sizin hakkınızda başkalarına da evangelize etmeye teşvik edecek kişiselleştirilmiş deneyimler yaratabilir ve sunabilirsiniz - ve buradaki en değerli reklam biçimi.

Müşteriler hakkında bu bilgi derinliğini kazanmak, sadece olan bir şey değildir. Kuruluşunuzun tamamındaki tüm temas noktalarından ve kanallardan müşteri anlayışını elde etmekten gelir.Müşteri Deneyimi Yönetimi Neden Önemlidir?

Müşteri deneyimi kavramı kulağa idealist veya dokunaklı gelebilir, ancak bu şekilde iş çıkaran herkes bir şekilde bağlantısızdır. Aslında, müşteri deneyimi günümüzün hiper-rekabetçi, hiper bağlantılı küresel pazarında kritik bir farklılaştırıcı haline gelmiştir. Müşteri deneyimini etkin bir şekilde yönetmede somut iş değeri vardır. İyi müşteri deneyimi yönetimi şunları yapabilir:

  • Farklı deneyimlerle marka tercihini güçlendirir,
  • Mevcut müşterilerden artan satışlar ve kulaktan kulağa yeni satışlar ile geliri artırır,
  • Değerli ve akılda kalıcı müşteri etkileşimleriyle müşteri sadakatini artırır,
  • Müşteri karmaşasını azaltarak maliyetleri düşürür.
Müşteri deneyimi yönetimini doğru hale getirmenin üç adımı

  1. Eksiksiz müşteri profilleri oluşturun ve koruyun.
  2. Tüm müşteri etkileşimlerini kişiselleştirin.
  3. Her seferinde doğru bilgiyi doğru zamanda, doğru yerde alın.Etiketler: Müşteri deneyimi yöntemi nedir, MDM nedir, CXM nedir, customer experience management açılımı nedir, doğru müşteri, müşteriyi anlamak, müşterileri analiz etmek, müşteri gibi davranmak

Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar