SOLERA - CHATBOT

Harika Bir Müşteri Deneyimi İçin Stratejik 8 Taktik!

Eren ŞENOĞUL

Harika Bir Müşteri Deneyimi İçin Stratejik 8 Taktik!

Müşteri deneyimi e-ticaret mağazanızla sınırlı değildir - çok kanallı düşünmeniz gerekir. Alışveriş deneyiminden ödeme sürecine, nakliye ve teslimatla ilgili iletişimler yoluyla müşteri yolculuğundaki her temas noktasını kapsar.

2020 yılında perakende alanında rekabet edebilmek için CX, sadece farklı etkileşimler değil, tüm müşteri yolculuğu boyunca bir dizi temas noktası olarak ele alınmalıdır. CX, markanızla ilgili kapsamlı bir izlenim yaratmanın ayrılmaz bir parçasıdır.

Her zaman kontrolünüz dışında faktörler olsa da, müşterilerinizin arkadaşlarına ve ailesine anlatacakları yüksek kaliteli bir deneyim aldıklarından emin olmak için yapabileceğiniz 8 şey bu yazıda!

Stratejik 8 Taktik


1- Müşterilerinizi Tanıyın

Müşteri ihtiyaçlarını anlamak, yalnızca işinizi kurmanın hazırlık aşamalarında yaptığınız bir şey değildir. Perakendeciler değişen eğilimlere cevap vermeye ve ideal müşteri profili geliştikçe uyum sağlamaya hazır olmalıdır.

  • Müşteri etkileşimi çok önemli. Müşterilerinizden geri bildirim toplamaya yönelik çalışmalar yapın.
  • Müşterin site içi davranışlarını izleyin ve onları takip edin.

2- Ürünlerin Kolay Bulunmasını Sağlayın

E-ticaret mağazanızda mükemmel bir kullanıcı deneyimi için müşterilerin aradıklarını - hızlı ve kolay bir şekilde ana sayfanızdan ve kategori sayfalarınızdan bulabilmesi gerekir. Ürün kategorizasyonu ve filtreleme burada devreye girer.


3- Harika Ürün Sayfaları Oluşturun

Müşterilerin ürün hakkında istedikleri tüm bilgileri, bunlara çok fazla bilgi vermeksizin sağlama arasında bir denge kuracaktır. Boyutlar, malzeme, ağırlık ve renkle ilgili ayrıntılar da dahil olmak üzere ürünün ayrıntılı bir açıklaması, müşterilerin bilinçli bir karar vermiş gibi hissetmelerine yardımcı olacaktır.


4- Müşterilerden geri bildirim isteyin ve yorumları açın

Daha önce de söylediğim gibi müşterilerden alacağınız geri bildirimler oldukça önemli. Ayrıca ürün incelemeleri satın alma kararlarını büyük ölçüde etkileyebilir. Bir müşteri örneğin bir ürün materyalinin %90 polyester ve %10 pamuk olduğunu bilmek isteyebilir. Ancak, ürün ve performansı hakkında “sahada” dürüst görüşleri ile gerçek alıcıların yorumlarını görmek çok daha yararlı.


5- Mobil Cihazlar İçin Optimize Edin (Responsive Tasarım)

Mobil optimizasyonun önemini zaten belirledik , ancak tekrarlamak gerekirse: mobil alışveriş yapanların payını yakalamak istiyorsanız, akıllı telefonlar ve tabletler gibi cihazlarda olumlu bir kullanıcı deneyimine öncelik vermelisiniz.

Duyarlı tasarım veya kullanıcının ekranının boyutuna göre otomatik olarak ayarlanan web tasarımı, müşterilerin masaüstündekine benzer bir görünüm ve işlevsellikte bir mobil deneyim elde etmelerini sağlar.


6- Kişiselleştirin

Müşterileriniz için kişiselleştirilmiş bir deneyim oluşturmak, markanıza olan yakınlığını ve sadakatini artırabilir. Kişiselleştirmenin bir unsuru, e-posta iletişiminizdeki müşterilere adlarıyla hitap etmektir. Bu başlamak için harika bir adımdır.


7- Ödeme İşlemlerini Basitleştirin

İdeal olarak, ödeme işleminiz çeşitli ödeme ve gönderim seçenekleri de dahil olmak üzere bir sayfada olmalıdır. Müşterilerin, aynı olsalar bile fatura ve gönderim adreslerini ayrı ayrı girmek gibi aynı bilgileri iki kez doldurmalarından kaçının.

Müşterilerin yarısından fazlası, aynı bilgileri birden fazla kez doldurmanın, tüm ödeme sürecinin en sinir bozucu kısmı olduğunu söylüyor.


8- Daha Hızlı Gönderin

E-ticaret ilk ortaya çıktığında, internetteki bir web sitesini ziyaret etmek, birkaç düğmeyi tıklamak ve doğrudan kapı adımıza ürün almak çok önemliydi. Nakliye ve taşıma zaman aldı - bu işlemdi.

Bugün, müşteri beklentileri arttı. Teslimatın bazı durumlarda sadece saatlere indirildiği bir dünyada müşteriler nadiren 7-10 gün beklemek istemektedir.

Özensiz paketleme müşteriler için büyük bir sapmadır ... güzel paketlenmiş bir sipariş bir pazarlama fırsatıdır.

Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar