SOLERA - CHATBOT

E-Ticaret Kampanyaları


E-Ticaret Kampanyaları

Kampanyalar, hem online (e-ticaret) mağazalar hem de offline mağazalar için vazgeçilmez bir satış artırıcı yöntemdir. 2 al 1 öde, 3 al 2 öde, ikinci ürüne %50 indirim, sepette indirim gibi bir çok kampanya modeli satışlarda ciddi artışlar göstermektedir.

E-Ticaret üzerinden alışveriş yapanların özellikle sevdiği iki şey vardır: indirimler ve özel ürünler. Doğru teklifi, doğru zamanda, doğru kitleye sunarsanız satış çılgınlığı yaratabilirsiniz. 

Bu yazıda işletmeniz için daha fazla satış elde etmenize fayda sağlayacağına inandığım birkaç e-ticaret kampanyasından bahsetmek istiyorum.

En Çok Kullanılan E-Ticaret Kampanyaları


1- Kargo Bedava ⭐

Müşterilerin en sevdiği kampanyalardan bir tanesidir; çünkü kargo için ödediği ücretin boşa gittiğini düşünür. Elbette bu taşımacılık hizmetinin bir bedeli var ama müşteri bu bedeli ödemekten kaçınır ve genellikle Kargo Bedava olan ürünleri veya Kargo Bedava olan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı tercih eder. Dönemsel olarak değişik Kargo Bedava stratejileri kurgulayabilirsiniz.


2- Sezonluk İndirimler

Her mevsim ve gelen her sezon için güncel sezonluk indirimler uygulayın. Müşterilerde genelde, "İnternetten alışveriş yapmak daha ucuzdur" imajı oluşmaktadır. Bu yüzden indirimli ürünleri toplum olarak daha çok seviyoruz. Yeni sezon bir ürünü, uygun fiyata kim almak istemez ki?


3- Sezon Sonu İndirimler

Her sezonun sonu olduğu gibi, o sezona ait ürünlerin fiyatlarının da bir sonu vardır. Sezon başında indirim konusunda yeteri kadar esnek davranamadıysanız ve elinizde geçmiş sezona ait ürünler kaldıysa bu fırsatı kaçırmayın. "OUTLET" ürünler, "SEZON SONU İNDİRİMİ" gibi etkinlikler, sezon geçmesine rağmen müşterileri etkilemeye devam edecektir.


4- Puan Sistemi - Alışveriş Puanları - Parapuan Kampanyası

Puanlar, hem müşteri çekmek hem de müşteri datası elde etmek için kullanılan bir uygulamadır. Eğer e-ticaret sitenizde müşterilerinize yaptıkları her alışveriş üzerinden belirli miktarlarda bir puan tanımlarsanız, müşteri sadakatini oluşturacak ve tekrar tekrar sizden alışveriş yapmasını sağlayacaksınız. Kim puan biriktirmek ve birikmiş puanlarını kullanarak bir sonraki alışverişini daha avantajlı hale getirmek istemez ki?5- Anında İndirim Kampanyası

Evet, sürekli indirim mi olur? Olmaz ama bazen e-ticaret sitenize daha fazla müşteri çekebilmek için "Havuç Ürün" diye anılan yöntemi kullanmanız gerekebilir. Havuç ürün, avantajlı ürün anlamına gelir ve içeriye müşteri çekmek için kullanılır. Stok derinliği ve fiyat esnekliği olan bir üründe büyük bir indirim uygular ve bu ürün üzerinden reklam yayınları yaparsanız sizin için etkili olacaktır.


6- Sepette İndirim ⭐

En çok kullanılan ve en çok satış getirisi olan yıldızlı bir kampanyadır. Sepette indirim mutlaka yapın ve etkisini siz de keşfedin. Sepet kampanyaları, müşteri sepetine gittiğinde ödeyeceği tutarın daha da indirildiğini gördüğünde onu en çok mutlu eden şeylerden bir tanesidir.

  • Sepette %25 indirim!
  • İkinci ürüne sepette %50 indirim!
  • Sepetin yarısı bedava!


7- Promosyon Kampanyası

Sepet ortalamasını artırmak veya elinizde kalan ürünleri eritmek için bu kampanya yöntemini deneyebilirsiniz. Kendinize bir promosyon ürünü belirleyin ve belirli koşulları sağlayan müşterilere bu ürünleri ücretsiz olarak gönderin. Emin olun tekrar tekrar sizden alışveriş yapmayı seçecektir.


8- İndirim Çeki Kampanyası

Evet, müşterilerinize indirim çekleri tanımlamaktan çekinmeyin. Tüm büyük firmalar belirli süreli bu çekleri tanımlıyor ve müşterileri tekrar alışveriş yapmaya teşvik ediyor. Belirli kurallar koyun ve kuralları sağlayan müşterilere, bir kez alışveriş yaptıktan sonra bu çekleri belirli süreli tanımlayın. Çekin tarihini çok uzatmayın ve izleyen dönemde tekrar alışveriş yapmasına yönlendirin

9- 3 al 2 öde Kampanyası ⭐

Bu kampanyayı "n al m öde" olarak tanımlıyoruz. Buradaki yaratıcılık sizlere kalıyor. Ürüne, fiyatlarına, sezonuna ve diğer rakiplere göre bu kampanyayı şekillendirmeniz gerekiyor. En çok kullanılan modeli "3 al 2 öde" oluyor ama isterseniz 2 al 1 öde de deneyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey bazen 2 al 1 öde lafını kullanmak yerine ikinci ürün bedava şeklinde olmalı.


10- Miktar Bazında İndirim

Bir üründen ne kadar çok satarsanız sizin için o kadar avantajlı olabilir. Bu yüzden miktar bazında indirim kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Bu ne demek; yani "bir üründen 5 tane alırsan sana 20 TL indirim yaparım" gibi düşünebiliriz ya da offline mağazalarda çok denk gelmişsinizdir;  "tanesi 10 TL, 3 tanesi 25 TL" Yapmaya çalıştığımız şey de tam olarak bu.


11- İkinci Ürüne %50 İndirim ⭐

Bu kampanya "n al m öde" olarak geçer ve bu kampanyanın da esnekliği size bağlıdır. En çok kullanılan ve satış getiren modeli "ikinci ürüne %50 indirim" dir. Dilerseniz alınan ürün sayısını ve indirim oranını kendi sektörünüze ve fiyat esnekliğine göre şekillendirebilirsiniz.


12- Kargoyu Bedava Yapan Ürün

Eğer tüm alışverişlerde kargoyu bedava yapamıyor ve belirli dönemlerde de bunu uygulayamam diyorsanız bu yöntem tam size göre. Elinizde kalan ürünleri bitirmenin en güzel yollarından bir tanesi, kargoyu bedava yapan üründür. Kendinize bir ürün seçin ve o ürünü satın alanlara kargo bedava yapın. Hem o ürünü tüketmiş olun, hem de müşterilerin en sevdiği şeyi yani kargo bedavayı onlara sunmuş olun.
Etiketler: E-ticaret kampanyaları nelerdir, e-ticarette uygulanan kampanyalar, eticaret için kampanyalar, en çok kullanılan e-ticaret kampanyaları, en sık kullanılan kampanya yöntemleri, e-ticarette kampanyalar, e-ticarette kampanya yapmak, kampanya nasıl yapılır, e-ticarette kampanya nasıl oluşturulur, e ticaret kampanyaları, e ticaret kampanya yönetimi, kampanya nasıl yönetilir

Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar