SOLERA - CHATBOT

E-Ticaret İade Politikası Oluşturmak İçin 7 Öneri

e-ticaret iadeleri
İade Politikası

E-Ticaret İade Politikası

E-ticaret sitelerini ve internet üzerinden herhangi bir kanal kullanarak ürün satışı yapan işletmeleri en çok zorlayan konulardan bir tanesi iade işlemleridir. Doğru bir iade politikası belirlerseniz, bu süreci düzgün yönetebilirsiniz. En azından hataları ve zararları en aza indirmiş olursunuz.

Müşterilerinizin politikalarınızı bildiklerinden emin olun ve söz verdiğiniz beklentilere uyarak, sonuna kadar iyi bir müşteri hizmeti deneyimi sunmaya özen gösterin.


Harika Bir E-Ticaret İade Politikası İçin 7 En İyi Uygulama;


1. Politikanızı Gizlemeyin

Müşterileriniz bilgi almak uzun uğraşlar içerisine girmesin. Tüm politikalarınızı Ana Sayfa üzerinde sergileyin ve erişilmesi kolay bir yere yerleştirin. Genellikle Footer alanı tercih edilmektedir.

Ancak, bir e-ticaret iade politikası koymak için en iyi yer, satın alma işlemlerindeki onay e-postalarınızdır.

Ürün satın alan müşterilere, beğenmezlerse kolayca iade edebileceklerini söylemekten çekinmeyin. Bu tahmin ettiğinizin aksine sitenize olan güveni daha da artıracaktır. Müşterilerin en iyi savunucusu olmak onların size olan bağlılığını artıracaktır.


2. Asla Kopyalayıp Yapıştırmayın!

Bu, sitenizdeki hemen hemen her şey için geçerlidir ve ürün açıklamaları da dahildir. Bir iade ve değişim politikası herkese uyan tek bir senaryo değildir.

Politikalarınızı işletmenize ve hedef kitlenize göre kişiselleştirin.

Bu sayfayı sitenizde bir referans noktası olarak kullanın; yalnızca müşterilerinizin ürünlerinizi sevmesini değil aynı zamanda herkese saygı, haysiyet ve adaletle davranmasını sağlayan potansiyel müşterilere kanıtlamak için kullanabileceğiniz bir referans noktası olarak kullanın.


3. Sade Bir Dil Kullanın

Müşterilerinizi sözlük kullanmak zorunda bırakmayan bir anlatım şekli seçin. Teknik terimlerden uzaklaşın ve herkesin anlayabileceği bir dil kullanın. Politikalar içerisinde anahtar kelimeler kullanın ve Google Bot'lar için erişilebilirliği artırın.


4. Korkutucu İfadelerden Kaçının

"Zorunlu" kelimesini çok kullanmamaya özen gösterin ama "Biz Sorumlu Değiliz" gibi ifadelere asla yer vermeyin. Kısacası iade işlemlerinizi kolaylaştırın. Eğer zaten iade çok almaktan korkuyorsanız, doğru ürünü satmıyor ve doğru satıcı olmadığınız anlamına gelmektedir. Önce bu tarafı düzeltmeniz gerekiyor.


5. Müşterileriniz İçin Beklentileri Belirleyin

Onları şaşkın bir şekilde bırakmayın. Sorulabilecek önemli sorulara açıkça cevap verin. Örneğin;

  • İade ve değişim prosedürü nedir?
  • İade ürünlerde müşteri kendi ambalajını kullanabilir mi yoksa işletmenin paketini kullanmak zorunda mı?
  • Sipariş fişini veya faturasını paket içerisine koyması gerekiyor mu?
  • İade ve değişim süresi nedir?
  • Gönderim bedelini kim ödüyor, anlaşmalı bir kargo kodu var mı?

6. Personellerinizi Eğitin

Tüm çalışanların hızlı ve etkili bir şekilde müşterilere yardımcı olmaları için iade politikanız ve prosedürlerinizle güncel olduğundan emin olun.


7. Hatalarınızın Maliyetlerine Hazırlıklı Olun

Yanlış ürün gönderdiyseniz veya kötü bir şekilde paketlediyseniz, politikaların ne olduğuna bakılmaksızın doğru işi tekrar yapmaya istekli olun. Doğru ürünü gönderin ve daha özenli bir paketleme yöntemi deneyin. 

Hepimiz hata yapıyoruz ama bu hataları tekrar etmeme eğilimde olmamız gerekiyor.


Not: Politikanızda değişiklik yaparsanız, değişiklik yapılmadan önce bir sipariş verildiyse eski politikayı dikkate aldığınızdan emin olun.
Etiketler: e-ticaret iade politikası nasıl olmalı, iade politikası nedir, eticarette iade işlemleri, e ticaret iade politikası nasıl yazılır, iade politikası içeriği nedir, iade politikası içerisinde neler vardır, e ticarette iade politikası nerede olmalı, iyi bir iade politikasında neler bulur, iade politikası için gereken belgeler

Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar