SOLERA - CHATBOT

E-Ticarette Satış Artırma Teknikleri

e-ticarette satış artırmanın yolları


E-Ticarette Satış Artırma Teknikleri

Hızla büyüyen E-ticaret sektöründe bu işe, hem yeni başlayanların hem de şirketini büyütmek isteyenlerin öncelikli olarak kullanması gereken bir takım satış artırma teknikleri bulunuyor. Sürekli gündemi takip etmek, rakip analizi yapmak, tüketicinin dikkatini çekmek, kullanımı kolay ve hızlı erişilebilir web sitesine sahip olmak, satışların artırılması konusunda oldukça önemli.


  • Sitenizi Tüketiciler İçin Kişiselleştirin

E-ticaret hizmeti sunduğunuz web sitenizi kişiselleştirin. Tüketiciler kendilerini özel hissetmek ister, onlara özel olduklarını hissettirin. Adına özel sms ve e-posta gönderimleri, ilgisini çekebilecek teklifler, özel fırsatlar, en çok gezdiği ürünlere/kategorilere göre şekil alan tasarımlar gibi kişiselleştirilmiş faktörler tüketicinin size karşı duygusal olarak yakınlaşmasına sebep olacak ve hem sitenize hem de ürünlerinize ilgisi artacaktır. 


  • Müşteri Hizmetleri Kalitesini İyileştirin

Aynı ürünü aynı fiyata satan bir sürü e-ticaret sitesine denk gelebilirsiniz. Bu sitelerin önüne çıkmak ve rakiplerden farklılaşmak için kullanılacak en doğru tekniklerden bir tanesi müşteri hizmetleri kalitesini artırmaktır. Destek birimlerinizi iyileştirmeniz, kaliteli bir müşteri hizmetleri ağı kurmanız ve müşteri odaklı bir yapı haline getirmeniz daha sadık müşteriler elde etmenizi sağlayacaktır. Satış sonrası bilgilendirme mesajlarınız/e-postalarınız en az müşteri temsilcileriniz kadar önem arz etmektedir.


  • Ürün Başlıklarınıza Dikkat Edin

Ürünlerinizi satmanın en önemli kriterlerden bir tanesi, o ürünün ilgi çekici olmasıdır ve e-ticarette ürün başlıkları/ürün isimleri oldukça önemlidir. Ürün adı, ilk bakışta ürün hakkında tüm ön bilgileri veriyor olmalı ve tüketicinin ilgisini çekmelidir. Ayrıca ürün isimleri hazırlanırken arama motorları da göz önünde bulundurularak, onların belirlemiş olduğu kriterlere de dikkat edilmelidir. Doğru ürün isimlendirmeleri sitenize organik trafik çekecektir. Bu yüzden ürün sayfasındaki ürün isimlendirmelerine önem vermeniz ve SEO çalışmaları ile desteklemeniz gerekmektedir.

Örneğin e-ticarette kadın giyim ürünü satan bir marka için ürün isimlendirmesi;

Pelüş Astarlı Kaban - Beyaz
Kapüşonlu Uzun Hırka - Sarı


  • Sosyal Medyadan Faydalanın

Bundan yıllar önce reklamlar; televizyonlar, gazeteler, dergiler, afişler, radyo kanalları aracılığı ile yürütülürken artık yerini yavaş yavaş sosyal medya platformlarına bırakmaktadır. Dijital çağın getirdiği yeniliklerden bir tanesi de budur. Dijital platformlara ağırlık vermeniz, daha doğru bir hedef kitle belirlemenize ve doğrudan onları etkilemenize yardımcı olacaktır. Bu konuda özellikle Youtube reklamları ve Instagram'ı tercih edebilirsiniz.


  •  Web Sitenizi Sadeleştirin

E-ticarette satış artırma yolları sadece pazarlama faaliyetleri ve fiyatlama yöntemleri değildir. Kullanıcı deneyimini artırmak, kullanımı kolay bir web sitesi hazırlamak da satışların artması yönünde büyük bir rol oynamaktadır. Bir tüketici, sitenizi ne kadar rahat kullanır ve ne kadar kolay ödeme gerçekleştirirse satışlarınız da o kadar kolay yükselecektir. Ana sayfanızı ve diğer tüm adımları olabildiğince sade, karmaşıklıktan uzak ve kolay tıklanabilir hale getirmeniz gerekmektedir.


  • Dijital Pazarlama Çalışmaları Yapın

Ücretsiz yapılabilecek tüm teknikleri uyguladıktan sonra artık daha fazla kitleye ulaşmak ve daha fazla ürün satmak için biraz para harcamanız gerekiyor. Başlarken düşük bütçeli dijital pazarlama faaliyetlerine yönelebilirsiniz. Özellikle sosyal medya ağlarını kullanarak etkileyici içerikler paylaşabilir ve içeriklere düşük bir bütçe ile daha fazla tüketiciye erişmeyi deneyebilirsiniz. Böylece hem web sitenize trafik çekecek hem de marka bilinilirliğinizi artıracak hem de satışlarınızı artırabileceksiniz.
Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar