SOLERA - CHATBOT

Zaman Nedir? - Zamanda Yolculuk

Zaman Algısı - Eren ŞENOĞUL
Zaman Algısı - Zaman Nedir?

Zaman Nedir? Zaman Algısını Keşfet!


Zaman Nedir? sorusu bu zamana kadar sürekli sorulmuş ve sürekli cevabı aranmıştır. Zaman, aslında hareket eden bir şey değildir. Yani "Zaman akıp geçiyor" cümlesi aslında gerçek değil. Biz, zamanın içerisinde hareket ediyoruz ama tek yönlü yani ileriye doğru hareket ediyoruz sanıyoruz. Zamanda iki yöne de istediğimiz hızda teorik olarak hareket edebiliriz. Yani zamanda yolculuk yapmak mümkün.

Birincisi; zamanı algılayabilmek için zamanı nasıl gördüğümüzü bilmemiz gerekiyor. Bir insan zamanı gözüyle algılar. Newton'a bağlı hareket x=v/t'dir. Burada önemli olan harekettir. Buradaki hareket tek yönlüdür.

Görmek ne demektir? 

Bir nesneye ışık çarpar ve gözümüze görünür. Böylece biz onu görmüş oluruz ya da bir nesne ışık üretir ve biz onu yine görürüz. Örneğin Güneş bize kendi ışığını 8 dakika sonra ulaştırır. Güneş şu an yok olmuş olsa bile biz 8 dakika boyunca onu sanki varmış gibi görürüz. Anladık ki ışık bize görüntüyü getiriyor, peki ışık bizi geçtikten sonra yani görüntü bizi geçtikten sonra nereye gidiyor?

Işık uzayda hareket etmeye devam eder. Güneşte yaşayan birileri olsaydı ve güneş şu an patlasaydı onlar için güneş şimdi patlamış olacaktı ama bize bu patlama 8 dakika sonra gelecekti. Yani Güneşte yaşayanlar o anı "şimdi" dediğimiz zaman diliminde yaşamış olacaklardı. Biz onların şimdisini 8 dakika sonra görüyoruz. Yani "şimdi" denilen şey aslında herkes için aynı değildir.

Peki gördüğümüz bu görüntülere ne oluyor?
Bu görüntüler uzayda sonsuza kadar dağılmaya devam ediyor. Işığın saniyedeki hızı yaklaşık 300.000 km. 100 ışık yılı uzaktaki bir insan dünyamıza teleskopla bakarsa bizim 100 yıl öncemizi yani 1919'u görecektir. Bu farkı anladıysanız zaman uzayda sürekli dağılan bir şeydir demek doğru olacaktır. Yani  zaman bir film  karesi gibi kare kare uzayda duruyor. Aslında bizim 1918 yılımız, 2000 yılımız, 2019 yılımız uzayda duruyor. Dolayısıyla bu arada eğer görüntünün içerisinde seyahat  edebilirsek (ki bunun için 300.000 km olan ışık hızını geçmemiz gerekiyor) geçmişteki görüntüleri görmeye başlarız. Buna bir örnek verecek olursak; bir araba hızla gidiyor, o araba bizim yanımızdan geçti gitti.  Arabayı çok kısa bir anda görmüş olduk. Yani bizim için zaman kısacık bir an oldu. Biz de hemen başka bir arabaya binip, o arabanın yanında hızla aynı hızla gitmeye başlarsak zaman bizim için durur. Yani araba hareket etmiyormuş gibi hissederiz ve arabadaki her şeyi görürüz. Arabadan hızlı gidersek onu geçeriz, arabadan yavaş gidersek de o bizi geçer. Yani ışık hızını geçerek hareket edebilirsek uzayda yayılan geçmiş geçmişimizi görmemiz mümkün olacaktır.

Dolayısıyla aslında zaman uzayda durur ve biz onun içerisinde hareket ederiz.


Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar