SOLERA - CHATBOT

Müzik Dinlemenin Sağlığımıza 3 Önemli Etkisi

Müzik Dinlemenin Sağlığımız Üzerindeki 3 Önemli Etkisi

Müzik Dinlemenin Sağlımıza 3 Önemli Etkisi

Hepimiz gün içerisinde bir sürü duygu değişimi yaşıyoruz. Bazen gülüyor, bazen sinirleniyor, bazen ağlıyor, bazen de sıkılıyoruz. Hayatımızı etkileyen yüzlerce belki de binlerce olayın içerisinde 1 saat müzik dinlemenin sağlımızı nasıl etkilediğini birlikte inceleyelim;

Stresi azaltıyor!

Stresi azalt

Sevdiğin müziği dinle! Evet, sevdiğiniz müzikleri dinleyerek üzerinizdeki stresi azaltabiliyorsunuz ama bazen dinlediğiniz müziğin türüne göre daha da stres olabilirsiniz :) Araştırmalara göre müzik dinleme sırasında artan negatif duygular, müzik bittikten sonra yerini pozitif duygulara bırakıyormuş. Üstelik dinlediğiniz müzik Heavy Metal ise bu pozitiflik daha da artıyormuş. Ayrıca yapılan başka bir araştırmaya göre Heavy Metal dinleyen insanların daha yaratıcı ve kibar oldukları saptanmış. Merak edenler buraya tıklayarak araştırmayı inceleyebilir.

Uykumuzu düzeltiyor!

Uykunu Düzelt

Evet, yanlış okumadınız. Müzik dinlemek aynı zamanda daha iyi uyumamızı da sağlıyor. Hepimiz gün içerisinde çok fazla zihni yoran işlerle meşgul oluyoruz. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre %30'dan fazla insan uyku problemi yaşıyor. Ya hiç uyuyamıyor ya da uykusu sürekli bozuluyor. Aşırı stres, sürekli teknoloji ve zihin yorgunluğu uykusuzluğun en büyük sebepleri olarak gösteriliyor. İşte bu aşamada müzik devreye giriyor. Uyumadan önce biraz klasik müzik dinlemek, uyumak için yapılan diğer uğraşlara göre çok daha fazla etki ediyor.

Anksiyeteyi azaltıyor!

Aksiyeteyi Azalt

"Anksiyete ne demek" derseniz, öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Kısacası kaygı problemi olarak tanımlanıyor. Masaj yaptırmanın anksiyete üzerindeki etkileri kanıtlanmıştı. Yeni yapılan araştırmalar da müziğin en az masaj kadar anksiye üzerinde olumlu etkiler bıraktığı ve azalttığı bilgisine ulaştı. Hem müzik dinlemek hem de masaj yaptırmak oldukça etkili bir çözüm olabilir.
Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar