SOLERA - CHATBOT

Geleneksel Ticaret ile E-Ticaret Arasındaki Farklar

Geleneksel Ticaret ile E-Ticaret arasındaki farklar

Geleneksel Ticaret ile E-Ticaret Arasındaki Farklar

Geleneksel ticaret ile e-ticaretin en büyük farklarından bir tanesi, e-ticaretin sunduğu yer ve zaman bağımsızlığı ve dolayısıyla hızlı alışveriş imkanıdır. E-ticaret, geleneksel ticarete göre üretim maliyetlerinde azalma sağlamaktadır. Bilgiye, kaynaktan aracısız bir şekilde doğrudan, ucuz ve hızlı bir şekilde ulaşma avantajı sunmaktadır. Tüketiciler satın alacakları ürünü öncelikle deneyimlemek isteyebilir. Bu yüzden elektronik ortam üzerinden satılan somut ürünleri deneyemeyecekleri için geleneksel ticareti tercih eden tüketici sayısı da oldukça fazladır. Geleneksel ticarette, ürünü tanıtan ve satışın gerçekleşmesini sağlayan satış danışmanlarının tüketiciyi ikna etmesi daha kolayken, e-ticaret ile bu ikna işlemi biraz daha zor olmaktadır. Bunun yanı sıra mağaza görevlilerine ve yüksek kira bedellerine karşın eticaret, kurulum ve işlem maliyetlerinden tasarruf sağlamaktadır.

E-ticaret, geleneksel ticarete oranla büyük firmalara rekabet edebilme avantajı sunmaktadır. Bu kapsamda, mal ve hizmetlere küresel erişim sağlayarak ulusal ve uluslararası pazarda fırsatlar oluşturabilir. Geleneksel ticarette 7/24 hizmet sunmak çok maliyetli iken, e-ticaret ile ekstra maliyet ödemeden sürekli 7/24 hizmet verilebilmektedir. E-ticarette müşterilerin alışveriş eğilimleri ile bilgileri depolayıp, daha sonra kullanmak çok kolayken, geleneksel ticarette bu verileri toplamak oldukça zordur. Geleneksel ticaret ile saklayabileceğiniz ürün miktarı fiziksel alanın kapasitesine bağlı iken, e-ticarette depolanabilecek ve gösterime sunulabilecek ürün kapasitesi daha yüksektir.


Geleneksel Ticaret
Elektronik Ticaret
Satın Almayı Yapan Firma


Bilgi Edinme Yöntemleri
Görüşmeler, dergiler, kataloglar, reklamlar
Web sayfaları, sosyal medya
Talep Belirtme Yöntemi
Yazılı form
E-posta, dijital formlar, sosyal medya
Talep Onayı
Yazılı form
Elektronik posta
Fiyat Araştırması
Kataloglar, görüşmeler
Web sayfaları, sosyal medya, arama motorları
Sipariş Verme
Yazılı form, faks
E-posta, EDI, sosyal medya,
Tedarikçi Firma


Stok Kontrolü
Yazılı form, faks, telefon
Online Veri tabanı, EDI
Sevkiyat Hazırlığı
Yazılı form, faks, telefon
Elektronik Veri tabanı, EDI
İrsaliye Kesimi
Yazılı form
Online Veri tabanı, EDI
Fatura Kesimi
Yazılı form
Elektronik Posta, EDI
Siparişi Yapan Firma


Teslimat Onayı
Yazılı form
Elektronik Posta, EDI
Ödeme Programı
Yazılı form
Online Veri tabanı, EDI
Ödeme
Banka Havalesi, Posta, Tahsildar
İnternet bankacılığı, EDI, EFT, Kapıda Ödeme, HavaleEtiketler: Geleneksel ticaret ve e ticaret arasındaki farklar, geleneksel ve e-ticaret karşılaştırması, e ticaret ve normal ticaretin farkları, online ve offline ticaret farkları, online mağazacılık ve offline mağazacılık arasındaki farklar

Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar