SOLERA - CHATBOT

E-Ticarette Müşteri Yapısı

E-Ticarette Müşteri Yapısı | Eren ŞENOĞUL
E-Ticarette Müşteri Yapısı

E-Ticarette Müşteri Yapısı

Online satışlarda müşteri memnuniyetini sağlamak ve sadık bir müşteri profili oluşturmak geleneksel ticarete göre oldukça zordur. Elektronik ortam üzerinden alışveriş yapmayı seçen birbirinden farklı müşteri çeşidi bulunmaktadır. Doğru işi yapmak için doğru hedef kitleyi belirlemek oldukça önemlidir. E-ticaret, belirli sınırlarla çevrilemediğinden dolayı yüksek erişim imkanlarına sahiptir. Bu imkanı avantaja çevirebilmek için e-ticaret üzerinden alışveriş yapmayı seçen müşteri yapısını iyi analiz etmek gerekmektedir.

2018 yılı içerisinde n11.com tarafından düzenlenen bir seminerde paylaşılan verilere göre;

E-ticarette müşteri yapısının %64 kadarını (-ki bu oran oldukça yüksek) sadece mutlu olmak için alışveriş yapan kadınları kapsıyor. Yani kadın müşteriyi kazandığınız ve elde tutmayı başardığınız zaman doğru yolda ilerlediğinizi düşünebilirsiniz.

Müşteri yapısını sırayla incelediğimizde;

%64 - Mutlu Olmak İçin Alışveriş Yapan Kadınlar
%44 - İndirimli Ürünleri Takip Eden
%42 - Yeni Ürün ve Markaları Denemeyi Seven
%40 - Lüks Ürünleri Tercih Eden

Elbette her oran tekil müşteriyi temsil etmiyor. Bir müşteri bu yüzdelik dilimlerin birden fazlasında aynı anda yer alabilir.

E-Ticarette Müşteri Yapısı
E-Ticarette Müşteri Yapısı | n11.com'dan alınmıştır.Etiketler: E-ticarette müşteri yapısı nasıldır ve nelere dikkat edilmelidir, e-ticaretten en çok kimler alışveriş yapar, e-ticaret müşterileri nasıldır, e-ticarette müşteriler ne sever, e ticarette müşteriler nasıl alışveriş yapar

Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar