SOLERA - CHATBOT

E-Ticarette İşletme Giderleri

E-Ticarette İşletme Giderleri

E-Ticarette İşletme Giderleri


Her işletmede olduğu gibi e-ticaret şirketi kurmak veya işletmek de beraberinde bir takım giderleri getirmektedir. E-ticaret ile uğraşmak isteyen işletmelerin karar verirken ya da planlama yaparken dikkate alması gereken olası işletme giderlerine bir bakalım;


Web sitesi altyapısı ve server (sunucu) giderleri

E-ticaret yapmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. (Bkz: e-ticaret türleri) Eğer bir web sitesi aracılığı ile bu işi yapmak istiyorsanız öncelikle bir web sitesine ihtiyacınız bulunmaktadır. Öncelikli giderler arasında web sitesi altyapısı ve bu sitenin çalışması için ihtiyaç olan sunucu masrafları yer almaktadır. Eğet yeni bir e-ticaret sitesi kuruyor veya kurmayı planlıyorsanız; sitenin tasarım masrafları, entegrasyon bedelleri, e-ticaret paketleri masrafları da altyapı giderleri arasına dahil etmeniz gerekiyor. Web sitesinin kurulmadan önce detaylı planlamasının yapılması gelecekte altyapı masraflarını henüz yolun başındayken azaltacaktır.


Lisanslar

E-ticaret ile ne satmayı planlıyorsanız şunu bilmeniz gerekiyor ki sektöre göre alınması gereken lisanslar veya özel izinler bulunmaktadır. Özellikle sağlık sektöründe satılacak ürünlerin bu izinleri alması veya satılabilmek için gerekli koşulları sağlaması gerekmektedir. Ayrıca firma içerisinde kullanılacak yazılımsal araç ve gereçlerin de lisans maliyetlerini giderler arasına yazmanız gerekmektedir. (Office uygulamaları, photoshop programları, işletim sistemleri vs.)


Şirket kurma masrafı

E-ticaret ile bir şeyler satabilmek için firma sahibi olmanız gerekmektedir. Online satış yapabilmek için bir şahıs firması ya da limited şirketi kurabilirsiniz. Bu iki şirket türünün kendine özgü ayrı masrafları olacağı için seçiminizi ihtiyacınıza göre belirlemeniz, masrafları planlamak konusunda yardımcınız olacaktır. 


Kargo giderleri

E-ticaret sitesi kurulduktan sonra sattığınız ürünleri müşterilerinize gönderilmeniz için kargo giderlerini de masraflarınız arasına eklemek gerekecek. İşletmeler için en önemli gider kalemini oluşturan kargo maliyetleri, işinizde kar veya zarar etmenizi etkileyecektir. Kargo ücretini yüksek tutarsanız müşteriler bu bedeli ödemek istemeyeceği için satın alma kararının olumsuz yönde değiştirebilir. Ücretsiz kargo yapıyor olmanız ise sattığınız ürüne değişiklik göstermekle birlikte yüksek maliyetlere sebep olabilir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak planlamalar yapmalı ve kargo firmaları ile iyi anlaşmalar gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Tüm bunların yanında ürün tedarik ederken karşınıza çıkacak kargo maliyetlerini de gider kalemleriniz arasında planlamanız gerekebilir.


Depo maliyetleri

E-ticaret üzerinden satış yaparken, eğer ürünlerinizi ofisinizde stoklayamıyorsanız bu ürünleri stoklayabilmek için bir depoya ihtiyacınız olacak. Depo kira masrafları, depo personeli ücretleri gibi masrafları da gider kalemlerinize eklemeniz gerekebilir.


Pazarlama ve reklam giderleri

E-ticaret sitesini kurdunuz, çalışanlarınızı belirlediniz, ürünleri satın aldınız ve depoladınız. Tüm bunları yapmış olmanız işlerin yolunda ilerliyor olması için maalesef yeterli değil. Bundan sonraki en büyük gider kalemini pazarlama ve reklam oluşturmaktadır. Sermayeyi nasıl yöneteceğinizi planlarken bir yandan da yıllık reklam giderlerini de belirlemeniz gerekmektedir. E-ticaret siteniz için dijital ortamda reklam yapmak (adwords reklamları), yerli veya ulusal kaynakları kullanarak reklam yapmak vb. giderleri iyi planlamak ve uygulamak doğru ürünlerin, doğru müşterilere, doğru mesajla iletilmesi konusunda fayda sağlayacaktır.


Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar