SOLERA - CHATBOT

E-Ticarette Müşterilerin Alışveriş Öncesi Davranışları

Eren ŞENOĞUL
E-Ticaret Müşterilerin Davranışları

E-Ticarette Müşterilerin Alışveriş Öncesi Davranışları

Müşteriler, bir ürünü satın almadan önce onunla ilgili araştırmalar yapmak, tavsiyeler toplamak ve deneyimlemek gibi eğilimlerde bulunurlar. E-ticaretin baş etmesi gereken problemlerden bir tanesi de alışılmış eğilimlerle baş etmesi gerektiğidir. Eğer e-ticaret sitesinin bir fiziki mağazası bulunuyorsa, ürüne internet üzerinden erişip mağazadan satın alma işlemini gerçekleştiren kişi sayısı oldukça fazladır.

E-ticaret üzerinden alışveriş yapacak tüketiciler, ürüne dokunamadıkları için şüpheyle yaklaşmaktadır. Satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce ürüne bir dokunmak, dokusunu hissetmek ve kalitesini test etmek ister. Bunun için e-ticaret üzerinden alışverişini yapmadan önce mağazaya gidip ürünü görme davranışı sergiler ve internette ürünün daha uygun fiyatlı satıldığı algısı ile siparişini internet sitesi üzerinden oluşturmaktadır.


E-Ticarette Müşterilerin Alışveriş Öncesi Davranışları

%46,4'lük bir dilim e-ticaret sitesine ait çağrı merkezini arayarak, hem ürün hem de firma hakkında sorular sorarak güvenilirliği teyit etme davranışı göstermektedir.

Günümüzün en popüler eğlence ve haber kaynağı olan sosyal medya, bu alanda da etkisini büyük ölçüde göstermektedir. Tüketicilerin büyük bir çoğunluğu e-ticaret üzerinden satın alacağı ürüne ait firmanın sosyal medya hesaplarını inceleyerek veya bu firmayı deneyimlemiş başka hesapları takip ederek onlardan etkileniyor ve tavsiye üzerine satın alma kararı gerçekleştiriyor.
Etiketler: E-ticarette müşterilerin alışveriş öncesi davranışları, müşteri alışveriş eğilimleri, müşteri alışkanlıkları, müşteri beklentileri, alışveriş öncesi davranışlar, sosyal medyadan etkilenen müşteriler, alışveriş eğilimleri

Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar