SOLERA - CHATBOT

E-Ticarette Algı Yönetimi

E-Ticarette Algı Yönetimi

E-Ticarette Algı Yönetimi - Online Algı Yönetimi

Günümüzde mal ve hizmetlerin satışlarının giderek artan bir oranla internet üzerinden satılmaya başlandığı ve e-ticarete olan ilginin her geçen gün büyüdüğü bilinmektedir. Sadece güzel bir web sayfasına sahip olmak, iyi bir ürün sergilemek veya kolay ödeme seçenekleri sunmak e-ticarette kalıcı olmak için yeterli değildir. Tüm bunların yanında firmanın bir de marka değeri taşıması gerekmektedir. Tüketicilerde marka algısı uyandırmak ve marka sevgisi yaratmak günümüzde birçok firmanın uyguladığı yöntemdir. Bu algıları yaratmak kolay olmasa da marka bağımlılığı tüketicilerde sürekli sadakatin kazanılmasına yardımcı olacaktır.

Pazarlamadaki en etkili ve en önemli yöntemlerden bir tanesi duyguya hitap edebilmektir. Etkili bir pazarlama çalışması yapabilmek için, tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyecek faktörleri iyi bir şekilde analiz etmek gerekmektedir. Tüketicinin satın alma kararını yönetmek için, onların psikolojik ve zihinsel algılarını yönetmek ve bu konuda bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Tüketicilerin neleri ve nasıl düşündüklerini bilmek, ürünü satın almadan önce bir markaya nasıl yaklaştığını bilmek bu alanda daha başarılı ve kaliteli işlerin ortaya çıkması demektir.

Tüketicilerin zihinleri ve düşündüklerini ne kadar iyi anlaşılırsa, onların satın kalma kararları daha kolay yönetilebilir ve çok daha iyi bir şekilde ürün satışı gerçekleştirilebilir. Tüketici zihni, beklenmedik bir anda aniden satın alma kararları oluşturabilmektedir.
Bu satın alma kararını etkileyen faktörler;

Satın Alma Kararını Etkileyen Faktörler

Kültürel Faktörler

 • Kültür
 • Alt kültür
 • Sosyal sınıf


Kişisel Faktörler

 • Yaş ve yaşam dönemi
 • Meslek
 • Ekonomik özellikler
 • Yaşam tarzı
 • Kişilik


Sosyal Faktörler

 • Referans grupları
 • Aile
 • Roller ve statüler


Psikolojik Faktörler

 • Motivasyon
 • Algılama
 • Öğrenme
 • Tutum ve inançlar


Emir ifadeleri tüketicilerin zihninde tetikleyici bir özellikte olduğu için, özellikle e-ticaret sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında kullanılan bazı ifadeler satın alma kararını hızlı bir şekilde etkilemektedir.

Örneğin;
- Hemen üye ol!
- Hemen satın al!
- Alışverişe başla!
- Hemen dene!
- Satın almak için tıkla!
- Ürünü hemen görmek için sayfayı kaydır!

İnsan zihni, görsel içerikleri metinlerden çok daha kolay bir şekilde işlemektedir. Görseller sayesinde bir tüketici ürün hakkında daha hızlı bir şekilde bilgi edinebilmektedir. Görsellerin bu hızlı şekilde işlemesi, tüketicilerin satın alma kararlarında daha etkili olmaktadır. Bir e-ticaret sitesinde ürün hakkında her ne kadar açıklayıcı bilgiler yer alıyor olsa da görsel içerik kullanmak ve bu görselleri ilgi çekici hâle getirmek, tüketicilerin mal veya hizmetleri daha hızlı bir şekilde anlamalarını sağlayacak ve satışı kolaylaştıracaktır.

Günümüzde internetin hayatımızın neredeyse tamamına yerleşmesi ve teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte hız çok büyük kazanmış ve hız algısı değişmiştir. İnternetin yavaş yavaş yaygınlaştığı dönemlerde, bir web sayfasının görüntülenmesi için dakikalarca beklemek hiçbir sorun teşkil etmiyorken bugün, her türlü bilgiye saniyeler içinde ulaşmak anlayışı bulunmaktadır. Bu nedenle bir e-ticaret sitesinin hızı oldukça önem arz etmektedir. Web sayfasına giren tüketici 3-4 saniye içerisinde aradığı sayfaya veya ürüne ulaşamazsa terk etme oranı yükselecektir ve giden kullanıcı tekrar sayfaya dönmeyecektir.

Görsellerin Etkisi

E-ticaret sitesine giren tüketicilerin, ürünleri doğru şekilde algılaması ve olumlu düşünmeleri için maximum 90 saniye zaman vardır. Bu süre zarfında site üzerine yerleştirilen uzun yazılar ve karmaşık şekiller çok dikkat çekmeyecektir. İnsan algısı ilk önce görüntüleri ve resimleri algılamaktadır. Bu yüzden bir e-ticaret sitesinde kullanılacak ürün resimlerinin çok iyi kalitede ve detaylı olması gerekmektedir. Çok fazla metin içeriği, karmaşık tasarımlar ve alakasız şekiller kullanmak, tüketici zihninde olumsuz düşünceler oluşturacak ve satın alma kararını etkileyecektir. Sade bir tasarım, kaliteli ürün resimleri ve kullanım kolaylığı tüketicinin olumlu düşünmesini sağlayarak web sayfasında kalma oranını artıracak ve bağlılığı sağlayacaktır.


Ürün Resimlerinin/Fotoğraflarının Fazlalığı

Online alışveriş yapmak isteyen tüketiciler, geleneksel ticarette olduğu gibi ürünü dokunarak deneyimleme şansına sahip değildir. Bu yüzden, satılacak ürüne ait bir resim kullanmak, tüketicinin o ürünü seçme oranını düşürecektir. Sunulan mal veya hizmete ait ne kadar çok detay görsel paylaşılır ve doğru bilgi aktarılırsa satın alma kararı da olumlu yönde değişecektir. Ürüne ait olmayan bir görsel kullanmak ve ürünü olduğundan çok daha iyi göstermek sanılanın aksine yanlış bir strateji olacaktır. Ürünü daha sonra teslim alan tüketici, görsellerde olduğundan daha farklı bir ürünle karşılaştığında tekrar o web sayfasına uğramayacaktır. Bu yanlış davranışın sonucunda, tüketicinin zihninde oluşan olumsuz düşünceler ve “kötü/ kalitesiz bir site” algısı, o tüketicinin başkalarını da olumsuz yönde etkilemesini sağlayacaktır. Tüketicinin algısını yanıltmak ve ürünleri olduğundan çok daha iyi göstermek, e-ticaret yapan kurum veya kuruluşların aleyhine işleyen bir davranış olmaktadır.
Başka İnsanların Yorumları

Sürü psikolojisi, algı yönetiminin ana unsurlarından bir tanesidir. Tüketiciler bir ürünü satın almadan önce deneyimle eğilimdedir ve bu süre zarfında o ürünü kullanan başka insanların düşüncelerine önem vermektedir. Özellikle e-ticaret siteleri aracılığı ile satılan ürünlerde tüketici, ürünü inceledikten sonra diğer kullanıcıların ürün hakkındaki yapmış olduğu yorumları dikkate almaktadır. Bir ürün hakkında yapılan olumlu yorumlar ve yüksek oy puanları başka tüketicileri etkileyecek ve ürünün olduğundan çok daha kaliteli gibi algılanmasına sebep olacaktır.
Ödemede Şeffaflık

Bir e-ticaret sitesinde tüketici, ürünü beğenip sepetine ekledikten sonra ödeme aşamasına geldiğinde, önceden belirtilmemiş ekstra fiyatlar (hizmet bedeli, pahalı kargo fiyatları, kapıda ödeme bedeli, ilave tutarlar) ile karşılaştığında satın almaktan vazgeçecek ve siteye tekrar uğramayacaktır. Bu durum tüketici zihninde kandırılmış algısı uyandırmaktadır. Bu algının oluşmaması için, basit işlemlerle satışın gerçekleştiği ve ödenecek tutarın net olduğu bir yapının oluşturulması gerekmektedir.


Güven ve Kargo Ücretleri

E-ticaret işlemlerinin en büyük dezavantajlarından bir tanesi, tüketici zihninde oluşan güvensizlik algısıdır. İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu online alışverişlere güvenmemekte ve bu yüzden kart bilgilerini kullanarak işlem yapmamaktadır. Bu yüzden e-ticaret sitelerinde güven çok önemlidir. Tüketici bir web sayfasını dolaşırken güvensizlik duyarsa, o adrese tekrar uğramayacaktır.
Tüketiciler e-ticaret aracılığı ile alışveriş yaparken, satın almak istedikleri ürünün fiyatı üzerine bir de kargo ücreti eklendiğinde satın alma kararından vazgeçmektedir. Kargo ücreti, tüketici zihninde psikolojik olarak boşa verilen para olarak algılanmaktadır. Kargo ücretini, satılacak ürünün fiyatı içerisine ilave etmek ve kargo bedava gibi göstermek, ürünün fiyatını düşürüp sonradan kargo ücreti çıkarmaktan çok daha avantajlıdır. Tüketiciler, kargo ücreti ürün fiyatı içerisine gizlendiği zaman psikolojik olarak kargo ücreti ödemeyeceğini düşündüğünden dolayı satın alma kararını olumlu yönde vermektedir.


Sembol ve Şekiller

Tüketiciler öncelikli olarak görsel içerikleri algıladığından dolayı, özellikle e-ticaret platformlarında standart semboller kullanmak tüketicilerin işlemleri algılaması ve kullanımı kolaylaştırması açısından oldukça önemlidir. Örneğin; bir e-ticaret sitesinde “Sepetim” şeklinde bir yazı yazmak yerine sepet sembolü kullanmak kullanıcıların buraya yönlenmesini ve sepetine ulaşma imkânını artırmaktadır. Ödeme seçeneklerinde visa ve mastercard simgelerinin de kullanılması hem güven verecek hem de hangi ödeme seçeneklerinin bulunduğu doğrudan ifade edecektir.
Sosyal Medya

Instagram:@erensenogul
LinkedIn:@erensenogul
Facebook:@eren.senogulE-Posta

erensenogul@gmail.comGörüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar