SOLERA - CHATBOT

E-Ticaretin Türleri

E ticaret türleri nelerdir
E-Ticaretin Türleri

E-Ticaretin Türleri

Tarafları açısından bakıldığı zaman başlıca e-ticaret türleri 5’e ayrılmaktadır.


E-Ticaret Türleri


1. Şirketler Arasında (B2B) 

Şirketten şirkete olarak bilinen e-ticaret türü B2B, şirketlerin birbirine internet üzerinden mal veya hizmet satmasına dayanır. En yaygın e-ticaret türünden birisidir ve 1960’ların başından bu yana kullanılmaktadır. Firmaların elektronik ortamda sipariş oluşturması, faturalarını temin etmesi ve ürünün bedelini ödemesi şeklinde gerçekleştirilir. Örnek olarak Alibaba.com adresi gösterilebilir.


2. Şirketler ve Tüketiciler Arasında (B2C) 

E-ticaret denildiği zaman çoğu kişinin aklına ilk önce işletmeden tüketiciye yapılan satış gelmektedir. İnternet erişimi bulunan herhangi bir elektronik cihaz üzerinden e-ticaret hizmeti veren bir web sitesi aracılığı ile firmaların tüketicilere ürün satması ve tüketicilerin de ihtiyacı olan ürünü satın alması şeklinde gerçekleştirilir. Zaman ve yer kavramından bağımsız olarak 7/24 alışveriş yapma imkânı sunmaktadır. Örnek olarak Fullamoda.com adresi gösterilebilir.


3. Şirketler ve Kamu İdaresi Arasında 

Firmalar ve Devlet arasında yapılan ticaret ve diğer faaliyetleri kapsamaktadır. Kamu ihalelerinin internet üzerinden açıklanması ve firmaların da elektronik ortamda teklif vermesi bu e-ticaret türüne örnek olarak gösterilebilir.


4. Tüketiciler ve Kamu İdaresi Arasında 

Tüketici ile kamu idaresi arasındaki her türlü vergi ödemeleri, hukuki ve sağlık ile ilgili işlemler bu e-ticaret türünde ele alınır. E-Devlet uygulamasının aktif edilmesi ve gün geçtikçe kullanım oranının artması ile birlikte bu e-ticaret türünün kullanım oranı yükselmiştir.


5. Tüketici ve Tüketici Arasında (C2C) 

Tüketicilerin elektronik ortamda kendi aralarında yaptıkları e-ticaret faaliyetleri olarak bilinmektedir. Örnek olarak sahibinden.com adresi gösterilebilir.Etiketler: e-ticaretin türleri nelerdir, e ticaret çeşitleri, kimler arasında e ticaret yapılabilir, e-ticaret türleri, e ticaret türleri, elektronik ticaret türleri, kimler e- ticaret yapabilir, b2c nedir, b2b nedir, c2c nedir, b2b açılımı nedir, c2c açılımı nedir

Görüşleriniz

Yorum Gönderme

0 Yorumlar